mlyn grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Zabezpieczono m.in. ściany

Zabezpieczono ściany "Młyna Górnego" w Grudziądzu. Rozebrano również dach [FOTO]

2022-11-21 11:40

Zakończyły się prace zabezpieczające zabytkowy Młyn Górny na kanale Trynka w Grudziądzu. W przyszłości - według zapewnień marszałka Piotra Całbeckiego - powstanie w nim nowoczesny "Młyn Energii".

Prace zabezpieczające trwały przez kilka tygodni. Pracownikom zależało, by skończyć je jeszcze przed nadejściem zimy. Rozmontowane zostały m.in. elementy, które w znaczący sposób mogły stwarzać niebezpieczeństwo. Zabezpieczono również konstrukcję wewnątrz budynku.

Ponadto budynek młyna został spięty specjalnymi pasami. Ma to zapobiec niekontrolowanemu runięciu ścian na sąsiednią ulicę oraz kamienicę mieszkalną. 

Młyn w Grudziądzu bez dachu

W trakcie prac zabezpieczających - pracownicy rozmontowali również część dachu, na którym w ostatnich latach zdążyły... wyrosnąć rośliny.

Przypomnijmy, obiekt pięć lat temu trafił z prywatnych rąk do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. W 2020 roku budynek przejął marszałek województwa.

Jesteśmy w miejscu historycznym, które jest znaczące dla grudziądzan. Ratujemy je przed zniszczeniem. Myślę, że gdybyśmy nie weszli tutaj z odważnymi decyzjami, to nie wiem jaki los czekałby ten obiekt - mówił podczas niedawnej konferencji prasowej, marszałek Piotr Całbecki.

Otwarcie "Młyna Energii" w Grudziądzu planowane jest za trzy lata. Przy obiekcie – dzięki ostatniej uchwale radnych – znajdą się również miejsca postojowe.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Kraków: remont ulicy Dekerta pod estakadą kolejową