65 milionów złotych. Tyle według aktualnych szacunków ma kosztować adaptacja Młyna Górnego w Grudziądzu na centrum edukacyjne „Młyn Energii”. Władze województwa i miasta przedstawiły projekt i wizualizacje obiektu.
Jesteśmy w miejscu historycznym, które jest znaczące dla grudziądzan. Ratujemy je przed zniszczeniem. Myślę, że gdybyśmy nie weszli tutaj z odważnymi decyzjami, to nie wiem jaki los czekałby ten obiekt - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Projekt "Młyna Energii" podzielony będzie na trzy części. To będzie połączenie historii z nowoczesnością - zapowiadają twórcy wizualizacji i dokumentacji projektowej.
To będą dwa odrębne budynki, czyli budynek zabytkowy i budynek współczesny. Prócz tego będą zaprojektowane sale wykładowe i wystawiennicze. Będzie ich dokładnie osiem. Dodatkowo będzie sala dla amfiteatru. Oba obiekty zostaną połączone specjalnym łącznikiem - dodaje Robert Lebioda, przedstawiciel projektanta.
Młyn Energii w Grudziądzu - Darowizna dla województwa
Otwarcie "Młyna Energii" w Grudziądzu planowane jest za trzy lata. Przy obiekcie – dzięki ostatniej uchwale radnych – znajdą się również miejsca postojowe.
Kolejny obiekt zabytkowy odzyska blask. W Grudziądzu po raz pierwszy też powstanie marszałkowska instytucja kultury, instytucja edukacyjna, która będzie miała siedzibę w tym właśnie zabytkowym obiekcie. Wzbogaci to naszą infrastrukturę oraz będzie wielką atrakcją dla mieszkańców i osób odwiedzających Grudziądz - mówi prezydent Maciej Glamowski.
To ważny dzień, ponieważ pan prezydent uroczyście przekazał akt darowizny. Przyjmuję go w imieniu województwa kujawsko-pomorskiego. Zmiana właściciela jest ważna, ponieważ umożliwi nam swobodną realizację projektu, który będzie wizytówką naszego województwa –dodaje marszałek Całbecki.
Przed kilkoma tygodniami ruszyły prace zabezpieczające obiekt. Teraz w środku trwa demontaż elementów, które mogły zagrażać bezpieczeństwu. Koszt całej inwestycji zaplanowano obecnie na 65 milionów złotych.
Kilka słów o samej idei utworzenia w Grudziądzu "Młyna Energii"
„Młyn Energii” będzie instytucją o charakterze edukacyjno-kulturalnym, która powstanie w następstwie modernizacji obiektu Młyna Górnego. Ta inicjatywa nada temu obiektowi charakter przestrzeni publicznej o funkcjach edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych, co przyczyni się do upowszechnienia dorobku Grudziądza oraz regionu Kujaw i Pomorza. Odrestaurowany obiekt zostanie częściowo przeznaczony na laboratoria nauk ścisłych, dzięki czemu będzie miejscem przydatnym w zakresie uzupełniającej edukacji matematyczno-przyrodniczej.
Profil obiektu będzie zorientowany na nauki ścisłe, a więc matematykę i fizykę. To dla nas niezwykle istotne, gdyż to właśnie z Grudziądza pochodzi ojciec polskiej energetyki Alfons Hoffmann. Pamiętajmy, że nauki ścisłe są w Polsce piętą achillesową, co instytucjom takim jak „Młyn Energii” przydaje szczególnej wagi - mówi Michał Czepek, radny sejmiku województwa.
Mieszkańcy również mogą zapoznać się z projektami budynku. Znajdują się one - w formie wystawy - zaraz obok obiektu.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: eska@grudziadz.pl