mlyn energii

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Otwarcie młynu zapowiadane jest na 2025 rok

W Grudziądzu powstanie "Młyn Energii". Marszałek zaprezentował wizualizacje

2022-10-19 15:34

W Grudziądzu ma powstać długo wyczekiwane centrum edukacyjne. Chodzi o zapowiadany od wielu lat „Młyn energii”. Obiekt otwarty – według projektu – zostanie w 2025 roku. Głównym inwestorem jest Urząd Marszałkowski.

65 milionów złotych. Tyle według aktualnych szacunków ma kosztować adaptacja Młyna Górnego w Grudziądzu na centrum edukacyjne „Młyn Energii”. Władze województwa i miasta przedstawiły projekt i wizualizacje obiektu.

Jesteśmy w miejscu historycznym, które jest znaczące dla grudziądzan. Ratujemy je przed zniszczeniem. Myślę, że gdybyśmy nie weszli tutaj z odważnymi decyzjami, to nie wiem jaki los czekałby ten obiekt - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Projekt "Młyna Energii" podzielony będzie na trzy części. To będzie połączenie historii z nowoczesnością - zapowiadają twórcy wizualizacji i dokumentacji projektowej.

To będą dwa odrębne budynki, czyli budynek zabytkowy i budynek współczesny. Prócz tego będą zaprojektowane sale wykładowe i wystawiennicze. Będzie ich dokładnie osiem. Dodatkowo będzie sala dla amfiteatru. Oba obiekty zostaną połączone specjalnym łącznikiem - dodaje Robert Lebioda, przedstawiciel projektanta.

Młyn Energii w Grudziądzu - Darowizna dla województwa

Otwarcie "Młyna Energii" w Grudziądzu planowane jest za trzy lata. Przy obiekcie – dzięki ostatniej uchwale radnych – znajdą się również miejsca postojowe.

Kolejny obiekt zabytkowy odzyska blask. W Grudziądzu po raz pierwszy też powstanie marszałkowska instytucja kultury, instytucja edukacyjna, która będzie miała siedzibę w tym właśnie zabytkowym obiekcie. Wzbogaci to naszą infrastrukturę oraz będzie wielką atrakcją dla mieszkańców i osób odwiedzających Grudziądz - mówi prezydent Maciej Glamowski.

To ważny dzień, ponieważ pan prezydent uroczyście przekazał akt darowizny. Przyjmuję go w imieniu województwa kujawsko-pomorskiego. Zmiana właściciela jest ważna, ponieważ umożliwi nam swobodną realizację projektu, który będzie wizytówką naszego województwa –dodaje marszałek Całbecki.

Przed kilkoma tygodniami ruszyły prace zabezpieczające obiekt. Teraz w środku trwa demontaż elementów, które mogły zagrażać bezpieczeństwu. Koszt całej inwestycji zaplanowano obecnie na 65 milionów złotych. 

Kilka słów o samej idei utworzenia w Grudziądzu "Młyna Energii"

„Młyn Energii” będzie instytucją o charakterze edukacyjno-kulturalnym, która powstanie w następstwie modernizacji obiektu Młyna Górnego. Ta inicjatywa nada temu obiektowi charakter przestrzeni publicznej o funkcjach edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych, co przyczyni się do upowszechnienia dorobku Grudziądza oraz regionu Kujaw i Pomorza. Odrestaurowany obiekt zostanie częściowo przeznaczony na laboratoria nauk ścisłych, dzięki czemu będzie miejscem przydatnym w zakresie uzupełniającej edukacji matematyczno-przyrodniczej.

Profil obiektu będzie zorientowany na nauki ścisłe, a więc matematykę i fizykę. To dla nas niezwykle istotne, gdyż to właśnie z Grudziądza pochodzi ojciec polskiej energetyki Alfons Hoffmann. Pamiętajmy, że nauki ścisłe są w Polsce piętą achillesową, co instytucjom takim jak „Młyn Energii” przydaje szczególnej wagi - mówi Michał Czepek, radny sejmiku województwa.

Mieszkańcy również mogą zapoznać się z projektami budynku. Znajdują się one - w formie wystawy - zaraz obok obiektu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: eska@grudziadz.pl

Przepis na HITY Z TIKTOKA [B.O.T.A., FERRARI] | ESKA XD - Ale to już było! #59