Mikołaj Kopernik

i

Autor: Nadesłane/Urząd Miejski w Grudziądzu Mikołaj Kopernik na ławce na grudziądzkim rynku

To będzie 500. rocznica wygłoszenia w Grudziądzu przez Mikołaja Kopernika traktaktu o monecie

2022-03-20 13:45

Już jutro (poniedziałek, 21 marca) minie 500 lat od od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu traktatu „O szacunku monety”. Z tej okazji przygotowano w mieście specjalne obchody.

Dla uczczenia tej ważnej rocznicy Rada Miejska Grudziądza postanowiła ustanowić rok 2022 w Grudziądzu Rokiem Mikołaja Kopernika Ekonomisty, obchodzony pod hasłem KOPERNIK EKONOMISTA 500.

Obchody w Grudziądzu

21 marca br. o godz. 12.00 przedstawiciele władz miasta, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, przedstawiciele instytucji kultury, szkół i placówek edukacyjnych złożą kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Placu Miłośników Astronomii.

Wyjątkowa premiera

W tym dniu swoja premierę będą miały dwa numizmaty: okolicznościowy z mosiądzu wykonany w nakładzie 700 egzemplarzy na zlecenie Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku, oraz numizmat srebrny wydany przez Mennicę Polską na zlecenie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, wykonany w nakładzie do 1000 egzemplarzy. Oba numizmaty będzie można nabyć w tym dniu na Rynku, gdzie przed pięciuset laty sławny astronom wygłosił traktat „O szacunku monety”.

Wykład on line

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystościach przy pomniku Kopernika, serdecznie zapraszamy w samo południe na transmisję online z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu. Podczas transmisji będzie można dowiedzieć się o 500. rocznicy wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu "O szacunku monety" oraz wziąć udział w premierowej prezentacji srebrnego numizmatu, jaki Mennica Polska wraz z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii wybiła z okazji tej rocznicy.

LINK DO TRANSMISJI

kopernik 500

i

Autor: Nadesłane/Urząd Miejski w Grudziądzu Obchody z okazji 500 rocznicy wygłoszenia traktatu o monecie w Grudziądzu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

SP nr 34 im Mikołaja Kopernika w Katowicach. Przed egzaminem 8-klasistów