stary cmentarz Grudziądz

i

Autor: Nadesłane Teren po dawnych cmentarzu wcześniej należał do grudziądzkiego PUM-u

Co dalej z terenem po dawnym cmentarzu wojennym? Nowy właściciel chce budować domy [AUDIO]

2021-04-02 12:42

Wracamy do tematu terenu po dawnym cmentarzu przy Zawiszy Czarnego w Grudziądzu. Pod koniec 2020 roku PUM sprzedał tę działkę prywatnego deweloperowi. Ten domaga się zgody na wybudowanie tam budynków mieszkalnych.

Przedstawiciele nowego właściciela terenu podjęli już działania, które mają umożliwić wybudowanie w tym miejscu domów mieszkalnych.

Deweloper złożył do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pisma, w których wnosi o skreślenie tego miejsca z ewidencji zabytków. Jeśli konserwator na to przystanie, wtedy na tej działce będzie można wybudować nowe mieszkania - mówi Mariusz Żebrowski, historyk z grudziądzkiego Muzeum.

ZOBACZ TEŻ - Bartosz Pyrzewski idzie pieszo przez Polskę dla chorych dzieci. Chce pokonać prawie 650 km! [AUDIO]

W przypadku zielonego światła od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków temat zostanie zakończony. Na miejscu gdzie wciąż może spoczywać nawet 1000 ciał żołnierzy różnych narodowości stanie budynek mieszkalny.

Szanse na powodzenie wniosków nowego właściciela są 50 na 50. Jeśli Wojewódzki Konserwator Zabytków podejmie taką decyzję, to nam w Grudziądzu nic nie pozostanie. Będzie trzeba pogodzić się z tym faktem - ocenia nasz rozmówca.

Mówi Mariusz Żebrowski, historyk z Muzeum w Grudziądzu. Posłuchaj:

Obecnie nowy właściciel terenu ma zgodę na usunięcie z działki wszystkich budynków, które są pozostałością po starej przepompowni.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Raport z Anteny 01.04