zabytkowy mostek na Trynce

i

Autor: Damian Pieczonka Grudziądzki zabytek zmienił swoją lokalizację. Obecnie jest niedostępny dla pieszych i kierowców

Rozebrano zabytkowy mostek w Grudziądzu. Możliwe, że jeszcze wróci nad kanał Trynka [ZDJĘCIA]

2020-05-20 14:20

Kładka nad Trynką w Grudziądzu już nie spełniała dobrze swojej roli. Kiedyś zupełnie na uboczu, a od kilku lat jako jedna z niewielu dróg prowadzących do wciąż budującego się osiedla, zwanego Kapustą. Zabytkowy obiekt z metalową konstrukcją i drewnianą nawierzchnią często trzeba było naprawiać. Teraz trwa budowa nowego, szerszego ale stary wcale nie pójdzie na "żyletki".

Zabytkowy, niewielki mostek sprawiający kierowcom i pieszym wiele kłopotów, trzeba było zdemontować. Powstanie zupełnie nowy. Aktualnie trwają prace budowlane przy okazji remontu ulic Kruszelnickiego i fragmentu Dąbrowskiego, które biegną do kanału Trynka. To właśnie te ulice prowadzą do rozrastającego się osiedla Nowe Tarpno. Wzrastający ruch pieszy i kołowy dał się budowli we znaki. Nawierzchnia z desek często ulegała degradacji. Klepki podskakiwały pod kołami samochodów. Były też spore ubytki stanowiące niebezpieczeństwo dla pieszych. Stan ten trzeba było zmienić. Było też wąsko, że samochody nie mogły się wymijać. Po zakończeniu inwestycji mają tędy przejeżdżać swobodnie nie tylko osóbówki ale nawet autobusy.

Zdemontowany mostek przetransportowano w okolice ulicy Lotniczej. Jest zabezpieczony ogrodzeniem. Choć jego czas w rejonie osiedla na Kapuście minął, to jest szansa, że jako zabytek powróci do użytkowania. Rozważane są różne lokalizacje. Przede wszystkim konieczna jest gruntowna naprawa. Obiekt mógłby posłużyć wyłącznie pieszym. Mówi się m.in. o konieczności poprawy bezpieczeństwa pieszych w Owczarkach przy Szkole Podstawowej. Tam, również nad Trynką zabytek znów mógłby spełniać swoje zadania, przeprowadzając bezpiecznie mieszkańców, w tym dzieci z jednego brzegu na drugi. Obecnie w okolicy funkcjonuje mostek, po którym poruszają się piesi i zmotoryzowani.

Podwójna Gorąca 20 Radia ESKA - notowanie 141! #2xGoraca20 - lista hitów ESKI 17.05.2020