zbiorka groby Grudziądz

i

Autor: Nadesłane / TONZ Grudziądz Kwestarze na grudziądzki cmentarz wrócili po rocznej przerwie

Podsumowano zbiórkę na zabytkowe groby! Kwestarze blisko rekordu sprzed dwóch lat

2021-11-10 17:05

Niewiele zabrakło do pobicia rekordowej zbiórki z 2019 roku. Podczas tegorocznej kwesty wolontariuszem z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu udało się zebrać 25,8 tys. zł!. To tylko 400 zł mniej niż przed pandemią.

Kwestarzy można było spotkać na grudziądzkim cmentarzu przed dwa dni - 31 października i 1 listopada. W tym roku wolontariusze byli wyposażeni jedynie w identyfikator i puszkę.

Chcieliśmy być bezpieczni, więc w tym roku nie rozdawaliśmy broszur i naklejek - mówi Krystyna Nowak, organizatorka zbiórki.

Cel zbiórki

W tym roku na podsumowanie całej zbiórki trzeba było poczekać kilka dni. Pieniądze zaraz po kweście trafiły w bezpieczne miejsce, gdzie zostały odkażone. Po ich przeliczeniu okazało się, że kwota otarła się o tę rekordową sprzed dwóch lat.

ZOBACZ TEŻ - Basen przy Kalinkowej będzie otwarty. Termin, ceny wejściówek, ulgi

W tym roku zebrane środki posłużą na renowację kolejnego, zapomnianego nagrobka.

To grób Stefana Lipińskiego. Ma piękną i wyjątkową rzeźbę. Nie ma drugiej takiej na grudziądzkim cmentarzu - dodaje Krystyna Nowak.

Nagrobek nie jest zabytkiem, więc w tej sytuacji o zgodę na przeprowadzenie prac nie będzie trzeba pytać Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Sonda
Czy jesteś za wybudowanie w Grudziądzu spalarni odpadów?

Tegoroczna kwesta na cmentarzu komunalnym w Parku Miejskim była już dwunastą. Jak dotąd udało się zebrać ponad 228 tysięcy złotych. Za tę kwotę odnowiono 20 pomników.

Radomskie cmentarze w świąteczny listopadowy weekend