aparat do badań na obecność koronawirusa

i

Autor: Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu Badania na obecność koronawirusa przeprowadzane będą w Grudziądzu. Szpital otrzymał sprzęt

Aparatura do badań na obecność koronawirusa dotarła do Grudziądza. Dziś pierwsze testy próbek od pacjentów

2020-03-20 8:39

Sprzęt do badań diagnostycznych, w kierunku wirusa SARS-CoV-2 dotarł do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu. Urządzenie wymagało kalibracji, a personel szybkiego przeszkolenia. Dziś (20.03). Laboratorium Mikrobiologiczne rozpocznie badania próbek pobranych od pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

To dobra wiadomość dla pacjentów trafiających do szpitala w Grudziądzu. Dzięki pozyskaniu przez lecznicę aparatury do badań w kierunku koronawirusa czas oczekiwania na wynik badania skróci się do kilku godzin. Dotychczas, próbki wysyłane były do innych laboratoriów, a czas oczekiwania wynosił kilkadziesiąt godzin. Co istotne, sprzęt i testy jakie pozyskano do diagnostyki zakażenia SARS-CoV-2 rekomendowane są przez WHO. Wykonywane będą testy, które wykrywają dwa miejsca w genomie wirusa. Są to obecnie najczulsze testy dostępne w zakresie diagnostyki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Pozwala wykonywać dane badanie bez powtórzeń, co nie tylko przyspieszy diagnostykę osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem ale także pozwoli na szybsze wdrożenie farmakoterapii w przypadku potwierdzenia takiego zakażenia u danego pacjenta.

Nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem w Grudziądzu. 255 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. W kwarantannie przebywają łącznie 64 osoby. W szpitalu hospitalizowanych jest 9 osób z podejrzeniem. Od kolejnych 28 pobrano próbki do badań.

Wyznaczono miejsca zbiorowej kwarantanny w Grudziądzu. Osoby przybywające z zagranicy są kierowane do Bursy Szkolnej lub do internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Kasprowicza.