dkms grudziądz

i

Autor: Łukasz Piekarski Akcja odbędzie się na grudziądzkiej marinie oraz w Centrum Edukacji Ekologicznej

Rafał Wydra potrzebuje genetycznego bliźniaka. Grudziądzanie mogą pomóc już w przyszłą sobotę

2022-10-20 15:47

Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się o nowotworze krwi. Białaczkę można jednak pokonać. Liczy na to pochodzący z Grudziądza – Rafał Wydra, który szuka swojego genetycznego bliźniaka. Dużą akcję zaplanowano na przyszłą sobotę (22 października).

Białaczka nie musi oznaczać wyroku. Często ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Na taki zabieg liczy pochodzący z Grudziądza, Rafał Wydra. Rejestrację do bazy potencjalnych dawców fundacji DKMS zaplanowano na przyszłą sobotę (22 października) na marinie.

Od godziny 10 do godziny 17 na naszej dużej sali będą przygotowane stanowiska wolontariuszy - zapewnia Izabela Piwowarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu.

Genetyczny bliźniak poszukiwany od zaraz

Pomocną dłoń do Rafała wyciągnęła Fundacja DKMS, która prowadzi bazę potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wolontariusze zapewniają, że cały proces rejestracji trwa tylko kilka chwil.

Na początku przeprowadzamy taki wstępny wywiad medyczny, żeby sprawdzić, czy na pewno możemy się zarejestrować w bazie. Kolejno wypełniamy krótki formularz i pobieramy wymaz z błony śluzowej policzka - Mówi Agnieszka Kobus z Fundacji DKMS.

Warto pamiętać - dawcą szpiku kostnego zostać może osoba zdrowa, w przedziale wiekowych 18 - 55 lat.

Kolejnym krokiem często jest już sam zabieg. Zdecydowała się na niego pani Edyta Jasińska z Grudziądza.

To jest chyba niepowtarzalne uczucie, jak się dowiadujemy, że nasz kawałek jest gdzieś w innym człowieku i próbuje mu pomóc uratować życie. Moja cząstka poleciała do Kanady. Mój szpik dostała dorosła kobieta - przekazuje nam Edyta Jasińska.

Niedawno z okazji Dnia Dawców Szpiku Kostnego pisaliśmy o innej mieszkance Grudziądza, która z kolei żyje dzięki przeszczepowi.

Będzie festyn i rejestracja

W najbliższą sobotę (22 października) będą dwie możliwości dołączenia do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS. Pierwsza - jak wcześniej wspominaliśmy - na grudziądzkiej Marinie. Druga podczas pikniku w Centrum Edukacji Ekologicznej, z którym Rafał od wielu lat współpracował.

Rafał obecnie czuje się dobrze, jest w dobrej kondycji psychicznej. Może się uda, jeśli wyniki będą dobre, że w sobotę dostanie przepustkę i wyjdzie ze szpitala. Rafał to bardzo dobry człowiek. Zasługuje na taką pomoc ze strony swoich przyjaciół i rodziny - wspomina Mateusz Cieślakiewicz, leśniczy z Grudziądza i przyjaciel Rafała.

Piknik rozpocznie się o godzinie 10.

W programie wydarzenia przewidziano m.in.:
  • 10-12 - zwiedzanie kwatery z danielami
  • 10-14 - warsztaty "Jesienne wianki" i "Sowy w kolorach jesieni"
  • 10-14 - gra terenowa "Dokąd nocą tupta jeż"
  • 11-13 - Rzeźbienie w dyni (zapisy pod nr tel. 56-46-123-18)
  • 13 - licytacje "Wydra - jesteśmy z Tobą"

Wstęp na piknik będzie bezpłatny, ale warto zabrać ze sobą portfel. W trakcie zaplanowano kilka licytacji.

Do zdobycia będą m.in.: wycieczka rowerowa z prezydentem Macieje Glamowskim, kolacja z leśniczym, lot balonem, czy chociażby trening z Martą Wieliczo.

rafal dkms

i

Autor: Łukasz Piekarski Pochodzący z Grudziądza Rafał Wydra czeka na swojego genetycznego bliźniaka

"Moje życie totalnie się zmieniło"

Rafał Wydra o tym, że choruje na białaczkę limfoblastyczną dowiedział się w kwietniu tego roku.

Wszystko zaczęło się od ogólnego osłabienia, które trwało około miesiąca. Następnie trafiłem do szpitala, gdzie otrzymałem diagnozę: ostra białaczka limfoblastyczna. Kiedy się o tym dowiedziałem byłem spokojny, lecz gotowy do walki. Jestem optymistą, muszę wyzdrowieć i wrócić do swojej rodziny - tak sam pisze o sobie.

Rafał w szpitalu przebywa już od ponad 130 dni.

festyn grudziadz

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Oficjalny plakat festynu w Centrum Edukacji Ekologicznej

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: eska@grudziadz.pl