dkms grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski W Grudziądzu organizowane są rejestracje dawców szpiku kostnego

Dzień Dawcy Szpiku. Przeszczep uratował życie grudziądzance

2022-10-13 20:43

Choroba krwi nie musi być wyrokiem. Wystarczy, że znajdzie się genetyczny bliźniak. O ich poszukiwaniach przypomina Dzień Dawców Szpiku Kostnego, który obchodzony jest (13 października).

Dla wielu chorych, przeszczep to jedyny ratunek. Przekonała się o tym grudziądzanka, Aneta Behrendt.

Czekałam trochę na swojego dawce, ponieważ na początku trudno było go znaleźć. Na szczęście znalazł się i mogłam przejść tę procedurę przeszczepu. Dzięki temu dziś tu jestem - mówiła nam w trakcie jednej z akcji DKMS Aneta Behrendt z Grudziądza.

Dawca szpiku może mieć kontakt z biorcą po dwóch latach od przeszczepu. Pani Anecie, pomimo sporych chęci - nie udało się spotkać ze swoim genetycznym bliźniakiem.

Przesłałam do fundacji swoje dane i chęć poznania swojego bliźniaka. Nie dostałam odpowiedzi, ale wiem, że mój dawca w momencie oddawania szpiku miał wyjeżdżać do Anglii i być może cały czas tam mieszka. Wiem jedynie, że pochodzi z Lublina - dodaje nasz rozmówca.

Obecnie w Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 2 miliony Polaków. A jak to wygląda w naszym województwie?

Najwięcej potencjalnych dawców w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych jest w:
  • - Bydgoszczy 19036
  • - Toruniu 12739
  • - Grudziądzu 5884
  • - Włocławku 4924
  • - Inowrocławiu 3348

W województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych jest już 108985 osób a 598 z nich zostało dawcami faktycznymi, którzy podarowali szanse na życie pacjentom walczącym z nowotworami krwi.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: eska@grudziadz.pl

Uczniowie z Zielonej Góry chcą być dawcami szpiku