flis grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Dla mieszkańców Grudziądza przygotowano mnóstwo atrakcji

Otwarcie "FLIS-a" zbliża się dużymi krokami. Grudziądza zyska nową atrakcję turystyczną

2022-09-01 0:31

Muzeum Handlu Wiślanego FLIS już wkrótce doczeka się oficjalnego otwarcia. Uroczyste oddane obiektu do użytku mieszkańcom Grudziądza zaplanowano w weekend 10/11 września.

W oba te dni obiekt otwarty będzie dla zwiedzających w godzinach 12.00 – 18.00. Będzie można skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji, także tych na całej ulicy Spichrzowej.

Chcemy, by zatętniła ona życiem, dlatego będą koncerty, animacje, warsztaty i coś pysznego do jedzenia. W muzeum pokazywać będziemy piękną, bogatą tradycję i historię naszego Miasta w atrakcyjnym multimedialnym wydaniu – wylicza prezydent Maciej Glamowski.

Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, które będzie oddziałem Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, otwarte zostanie po dwuletnich pracach budowlano-aranżacyjnych. Zlokalizowane jest w Spichlerzach 33-35.

Podziałowi temu odpowiadają poszczególne kondygnacje, których odmienny charakter zaakcentowano także w warstwie aranżacyjnej. Każdy z poziomów poświęcony został innym tematom, składając się w efekcie na płynną i spójną narrację. Treścią przewodnią ekspozycji jest związek nadwiślańskiego miasta Grudziądza z groźnym żywiołem wody, który oswojono, a jego potencjał wykorzystywano na przestrzeni wieków - tłumaczy Emilia Markot-Borkowska, zastępca dyrektora grudziądzkiego Muzeum.

W nowym oddziale prezentowany będzie w szerokim aspekcie przebiegający przez Grudziądz szlak wiślany, który był jednym z ważniejszych traktów handlowych. Wystawa będzie jednocześnie opowieścią o ludziach i mieście, które wyrosło nad brzegiem królowej polskich rzek.

Co jeszcze czeka na zwiedzających wystawy po otwarciu Muzeum?

W sali na poziomie 0 zostanie zaprezentowana archeologia i etnografia szlaku wiślanego. Kolejna sala ekspozycyjna umiejscowiona na kondygnacji -1 przybliża historię grudziądzkich spichlerzy oraz ich rolę w rozwoju handlu. Z kolei eksponowana na poziomie -2 wystawa będzie ilustrowała rozwój grudziądzkiego przemysłu zbożowego od czasów lokacji miasta w XIII wieku do wielkiego kryzysu gospodarczego w latach 20.

Koszt realizacji inwestycji to ponad 10,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 9 034 581,21 zł.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

MANESKIN vs NIRVANA | ESKA XD - Ale to juz było! #56