olimpia stadion

i

Autor: Łukasz Piekarski GKS Olimpia Grudziądz swoje urodziny świętuje 30 czerwca

W przyszłym roku 100 lat skończy GKS Olimpia Grudziądz! Radni podjęli ważną uchwałę

2022-08-31 18:26

Obchody jubileuszu 100-lecia GKS Olimpii Grudziądz przypadają w czerwcu 2023 roku. Radni podczas sierpniowej sesji podjęli w tej sprawie ważną uchwałę. Rok 2023 będzie w Grudziądzu rokiem GKS Olimpii.

Początek zawiązania Olimpii datowany jest na 30. czerwca 1923 roku. To właśnie tego dnia na zebraniu w hotelu Kellas, podjęto uchwałę o założeniu Towarzystwa Sportowego „Olimpia”.

W historii klubu „Olimpia” prowadziła 17 sekcji, jak: piłki nożnej, judo, żużlową, lekkiej atletyki, koszykówki, tenisa ziemnego, pływania, wioślarską, siatkówki, hokeja na lodzie, hokejana trawie, kolarską, szermierki, pływacką, bokserską, szachów czy gimnastyki. Obecnie posiada sekcję lekkiej atletyki oraz judo. Ponadto z klubu wywodzi się również sekcja tenisa stołowegoASTS „Olimpia”-„Unia”, a także sekcja piłki nożnej Olimpia Grudziądz oraz Stowarzyszenie Olimpia Grudziądz Akademia Piłkarska.

Najwybitniejszym wychowankiem OLIMPII GRUDZIĄDZ jest Bronisław Malinowski - mistrz olimpijski z Moskwy z roku 1980 w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Obchody 100-lecia GKS Olimpii Grudziądz - Jakie są plany?

Z okazji 100-lecia istnienia GKS Olimpii Grudziądz przygotowywany jest plan obchodów. Już w tym roku w miejskim budżecie zabezpieczone zostanie 15 tys. zł na wydanie pamiątkowego kalendarza na 2023 rok. A co w przyszłym roku? O tym na niedawnej komisji sportu opowiadał Michał Czepek - dyrektor wydziału kultury i sportu w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu.

Zostanie m.in. wydana monografia z archiwalnymi fotografiami i sylwetkami najbardziej zasłużonych sportowców i działaczy. Ma powstać film dokumentalny i przygotowana specjalna wystawa w grudziądzkim muzeum. Ponadto chcemy też wybić pamiątkowe medale dla żyjących działaczy, trenerów, zawodników które zostaną wręczone podczas uroczystej gali w teatrze - wylicza Michał Czepek.

W planie jest również specjalny mecz pokazowy byłych i obecnych piłkarzy Olimpii Grudziądz. Z kolei na gmachu klubu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Łącznie całe obchody mają kosztować ok. 200 tysięcy złotych.

Podczas sierpniowej sesji rady miejskiej - radni przegłosowali jednogłośnie, że rok 2023 zostanie ogłoszony rokiem GKS Olimpii Grudziądz.

Do tematu będziemy wracali, gdy pojawi się więcej szczegółów, do planu obchodów w 2023 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak przygotować się na nowy rok szkolny? Ja Wam Pokażę w VOX FM