To nie był dla nich zwyczajny dzień dziecka. Dwójka uczniów I Liceum Ogólnokształcącego z Grudziądza wcieliła się w rolę posłów i wzięła udział w 18. odsłonie Sejmu Dzieci i Młodzieży, który odbył się w Warszawie. Mandaty zdobyli dzięki pracy konkursowej o życiu Stanisława Wierzchuckiego – pseudonim „Błyskawica”.
Pomagali nam przede wszystkim nauczyciele. Pani z WOS-u oraz pan z historii (Kłodawska, Szymański). Ponadto mogliśmy liczyć także na pomoc pani od historii, która wcześniej uczyła Martę w szkole podstawowej. Na początku się spotkaliśmy, omówiliśmy scenariusz naszego filmu, a potem zabraliśmy się do nagrywania materiału - opowiada Wiktor Bergmański, uczeń I LO w Grudziądzu.
FILM - ŚLADAMI STANISŁAWA WIERZCHUCKIEGO - projekt SDIM 2022
Praca dwójki uczniów zyskała pozytywną opinię komisji konkursowej. Dzięki temu mogli oni zasiąść w sali plenarnej i przez jeden dzień - poczuć się jak prawdziwi posłowie.
Nie czuliśmy stresu, a bardziej ekscytacje. Nie każdy może wejść i usiąść w sali plenarnej. Mogliśmy dodatkowo zwiedzić sejm i spotkać się z różnymi politykami - mówi Marta Duda, uczennica I LO w Grudziądzu.
Młodzi podejmowali dyskusję na różne tematy
Temat tegorocznych obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży związany był z żołnierzami Armii Krajowej. Mimo to na sali plenarnej nie brakowało dyskusji o bieżących problemach.
Mówiono o tym, że aktualnie mamy o wiele większe problemy w Polsce. Tutaj padały takie przykłady jak inflacja, czy chociażby problem samobójstw wśród młodych ludzi - dodaje Marta.
Ponadto młodzi posłowie zwracali także uwagę na to, że bardzo często nie są słuchani i ich głos nie jest respektowany.
Wpływ na szkolną społeczność
Udział dwójki grudziądzan w tegorocznej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży ma przynieść korzyść dla całej społeczności szkolnej. Być może w przyszłym roku do Warszawy na obrady do sali plenarnej wybiorą się kolejni posłowie z I LO.
Na pewno będę starał się zachęcać młodszych kolegów i koleżanki do startu w konkursie. To naprawdę jest fajna sprawa, polecam każdemu. Mieliśmy okazję do zetknięcia się z tym, co politycy robią każdego dnia - zapewnia Wiktor.
To, że jest tam tyle partii świadczy tylko o tym, jak ludzie bardzo się różnią. Myślę, że to właśnie można pokazać naszej szkole. Jesteśmy inni i musimy do tego co chcemy, ale razem - wtóruje mu Marta.
Opiekunem uczniów była Anna Kłodawska.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]