projekt pojazd zst

i

Autor: Łukasz Piekarski Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych szykują się na finał konkursu - odbędzie się w październiku

Uczniowie z Grudziądza w gronie najlepszych innowatorów. Ich łazik kosmiczny trafił do finału E(x)plory

2022-05-22 13:06

Zbudowali łazik kosmiczny i zachwycili jurorów ogólnopolskiego konkursu. Młodzi konstruktorzy z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu stanęli do technologicznej rywalizacji. Jak burza przebrnęli przez wszystkie etapy konkursu E(x)plory. Z całej Polski zgłosiło się blisko 230 drużyn.

Duży sukces uczniów Zespołu Szkół Technicznych z Grudziądza (podopieczni Marcina Jabłońskiego). Awansowali do finału konkursu E(x)plory dla młodych innowatorów. Ich pojazd wzbudził spory entuzjazm wśród jurorów.

Przygotowaliśmy projekt i model złożonego już łazika marsjańskiego ze stacji badawczej. Jest to dosyć skomplikowany i bardzo pracochłonny model. Wykonaliśmy od samych podstaw pojazd, który przenosi modularną stację badawczą - mówi Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu. 

W finale zmierzą się z innym ośmioma zespołami. Ostateczną potyczkę zaplanowano na październik w Gdyni.

W zasadzie na finał chyba jesteśmy gotowi. Tutaj planujemy jeszcze jakoś rozwijać ten projekt, ale dokładnego projektu jeszcze nie ma. Mamy za to bardzo dużo czasu do października, więc na pewno coś jeszcze ulepszymy - dodaje Kinga Matuszewicz, również uczennica Zespołu Szkół Technicznych z Grudziądza.

Dotychczas podobne festiwale odbywały się głównie w formie on line. Październikowy finał stacjonarnie zaplanowano w Gdyni. A będzie na nim o co powalczyć. Młodzi innowatorzy mogą zdobyć stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, które ufundowane są przez Grupę LOTOS - jest Mecenasem E(x)plory. Do wzięcia są także akredytacje na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością oraz nagrody specjalne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

HIGH LEAGUE, FORMA NA LATO, KASA NA KOMUNIĘ, GALANTIS vs ROXETTE | ESKA XD #049