mistrzowie teatr grudziadz 1

i

Autor: Nadesłane / CKT Grudziądz Do Grudziądza przyjadą m,in. Ewa Błaszczyk, czy też Adam Ferency

Janda, Seweryn, Błaszczyk, Ferency. Wiosna w grudziądzkim teatrze będzie gwiazdorska! [REPERTUAR]

2022-02-23 0:59

Do trzech razy sztuka! Na sceniczne deski Centrum Kultury Teatr powraca festiwal Grudziądzka Wiosna Teatralna. Po dwóch latach znów zatytułowano go "Mistrzowie". Obsada poszczególnych spektakli zapowiada się iście gwiazdorsko.

Pierwsze podejście do "Mistrzów" grudziądzki teatr zrobił dwa lata temu. W 2020 roku w organizacji festiwalu przeszkodził jednak COVID-19 i rządowe obostrzenia. Ta sama przyczyna odwołała Grudziądzką Wiosnę Teatralną również w 2021 roku. Tym razem pracownicy i dyrekcja CKT liczy, że spektakle w końcu uda się zrealizować i odegrać.

Pandemia pozmieniała wiele planów, ale też zmieniła nieodwracalnie świat wokół nas. Jedno pozostało niezmienne, sztuka teatralna cały czas wzrusza, bawi i daje refleksję - mówi Beata Kastner z grudziądzkiego teatru.

W ramach festiwalu zaproszenie przyjęli m.in.: Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk, Andrzej Seweryn oraz Adam Ferency. W ramach DKF-u zaplanowano również dodatkowe spotkanie z MISTRZYNIĄ słowa Wisławą Szymborską, w dokumencie „Chwilami życie bywa znośne”.

Po seansie gościć będziemy w teatrze reżyserkę dokumentu Katarzynę Kolendę-Zaleską - dodaje przedstawicielka CKT.

19 marca, godz.. 19.00 - Teatr „Wokół Szekspira” (Andrzej Seweryn), Wystawa fotografii Piotra Litwica „Mistrzowie”

Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser – i najpiękniejsze fragmenty bohaterów arcydzieł Szekspira – Hamleta, Makbeta, Otella i wielu innych. To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale także zaproszenia skierowane do Publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Zaproszenie - dla koneserów Szekspira i dla tych, którzy znają go mniej – do interpretacji i reinterpretacji tych znanych tekstów, które jednak cały czas stanowią wyzwanie dla wrażliwości i inteligencji; są niezwykle aktualne, szczególnie, że podane są w zupełnie nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.

26 marca, godz. 19.00 -  Teatr Międzynarodowy Dzień Teatru - „Biała bluzka” (Krystyna Janda z zespołem)

Wg. opowiadania Agnieszki Osieckiej

„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety, która nie potrafi poradzić sobie ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków, godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

Powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka – dziś dojrzała kobieta po przejściach – i interpretuje, i myśli odmiennie. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

31 marca Teatr, godz. 19.00 Dyskusyjny Klub Filmowy - „Chwilami życie bywa znośne” – dokument z udziałem noblistki Wisławy Szymborskiej Spotkanie z reżyserką dokumentu Katarzyną Kolendą-Zaleską

„Chwilami życie bywa znośne” to dokument przedstawiający sylwetkę polskiej poetki i laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej. W swoim debiucie reżyserskim znana dziennikarka telewizyjna Katarzyna Kolenda-Zaleska stara się przybliżyć widzom portret polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Poetka, znana ze skromności i inteligentnego dowcipu, w rozmowach z autorką opowiada o swoim życiu prywatnym, przeszłości, pasjach, stosunku do świata i podróżach.

Całość filmu uzupełniają opowieści wielbicieli Wisławy Szymborskiej, wśród których są m.in. Woody Allen, Umberto Eco, Václav Havel oraz Jerzy Pilch.

2 kwietnia Teatr, godz. 19.00 - “Cudotwórca” Brian Friel Obsada: Adam Ferency, Anna Gajewska, Henryk Niebudek

"Cudotwórca" to jak zauważają krytycy, pięknie napisana historia o miłości, przyjaźni, oddaniu, poświęceniu. Także o chęci zysku, o niewytłumaczalnej mocy umysłu i o cudach. Czy jeśli mocno w coś wierzymy, mamy szansę na cud? A co jeśli mimo ogromnej wiary, cud się nie stanie? – pytają twórcy spektaklu. Zapomniana prowincja Irlandii. Frank – uzdrowiciel, Grace – jego żona, Teddy – impresario przemierzają drogi wysłużoną furgonetką, od wioski do wioski, od przedstawienia do przedstawienia. Dotyk Franka, wypowiadane zaklęcia i tajemne moce mają uzdrawiać chorych. Nieraz zdarza się cud i występ kończy się sukcesem. Ich wieloletnia podróż prowadzi przez wioski Walii, Szkocji i Irlandii. Po jej zakończeniu każdy z bohaterów opowiada o wspólnym życiu pełnym wzlotów i upadków. Mówią prawdę – każdy swoją, ale wraz z kolejnym wyznaniem, widzowie dostrzegają różnice w odtwarzanych wydarzeniach i przeżyciach.

9 kwietnia Teatr, godz. 19.00  - „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” wykonanie: Ewa Błaszczyk

Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju.

Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty „Listu do nienarodzonego dziecka”. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w momencie przejścia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także jako kobieta.

Po spektaklu spotkanie z Ewą Błaszczyk - prowadzenie Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy i teatralny, autor książki „Aktorki. Spotkania”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

ESKA XD #042 - BATMAN, EUROWIZJA, MIŁOŚĆ, SAMOCHODY