Pierwsze podejście do "Mistrzów" grudziądzki teatr zrobił dwa lata temu. W 2020 roku w organizacji festiwalu przeszkodził jednak COVID-19 i rządowe obostrzenia. Ta sama przyczyna odwołała Grudziądzką Wiosnę Teatralną również w 2021 roku. Tym razem pracownicy i dyrekcja CKT liczy, że spektakle w końcu uda się zrealizować i odegrać.
Pandemia pozmieniała wiele planów, ale też zmieniła nieodwracalnie świat wokół nas. Jedno pozostało niezmienne, sztuka teatralna cały czas wzrusza, bawi i daje refleksję - mówi Beata Kastner z grudziądzkiego teatru.
W ramach festiwalu zaproszenie przyjęli m.in.: Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk, Andrzej Seweryn oraz Adam Ferency. W ramach DKF-u zaplanowano również dodatkowe spotkanie z MISTRZYNIĄ słowa Wisławą Szymborską, w dokumencie „Chwilami życie bywa znośne”.
Po seansie gościć będziemy w teatrze reżyserkę dokumentu Katarzynę Kolendę-Zaleską - dodaje przedstawicielka CKT.
19 marca, godz.. 19.00 - Teatr „Wokół Szekspira” (Andrzej Seweryn), Wystawa fotografii Piotra Litwica „Mistrzowie”
Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser – i najpiękniejsze fragmenty bohaterów arcydzieł Szekspira – Hamleta, Makbeta, Otella i wielu innych. To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale także zaproszenia skierowane do Publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Zaproszenie - dla koneserów Szekspira i dla tych, którzy znają go mniej – do interpretacji i reinterpretacji tych znanych tekstów, które jednak cały czas stanowią wyzwanie dla wrażliwości i inteligencji; są niezwykle aktualne, szczególnie, że podane są w zupełnie nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.
26 marca, godz. 19.00 - Teatr Międzynarodowy Dzień Teatru - „Biała bluzka” (Krystyna Janda z zespołem)
Wg. opowiadania Agnieszki Osieckiej
„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety, która nie potrafi poradzić sobie ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków, godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.
Powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka – dziś dojrzała kobieta po przejściach – i interpretuje, i myśli odmiennie. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.
31 marca Teatr, godz. 19.00 Dyskusyjny Klub Filmowy - „Chwilami życie bywa znośne” – dokument z udziałem noblistki Wisławy Szymborskiej Spotkanie z reżyserką dokumentu Katarzyną Kolendą-Zaleską
„Chwilami życie bywa znośne” to dokument przedstawiający sylwetkę polskiej poetki i laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej. W swoim debiucie reżyserskim znana dziennikarka telewizyjna Katarzyna Kolenda-Zaleska stara się przybliżyć widzom portret polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Poetka, znana ze skromności i inteligentnego dowcipu, w rozmowach z autorką opowiada o swoim życiu prywatnym, przeszłości, pasjach, stosunku do świata i podróżach.
Całość filmu uzupełniają opowieści wielbicieli Wisławy Szymborskiej, wśród których są m.in. Woody Allen, Umberto Eco, Václav Havel oraz Jerzy Pilch.
2 kwietnia Teatr, godz. 19.00 - “Cudotwórca” Brian Friel Obsada: Adam Ferency, Anna Gajewska, Henryk Niebudek
"Cudotwórca" to jak zauważają krytycy, pięknie napisana historia o miłości, przyjaźni, oddaniu, poświęceniu. Także o chęci zysku, o niewytłumaczalnej mocy umysłu i o cudach. Czy jeśli mocno w coś wierzymy, mamy szansę na cud? A co jeśli mimo ogromnej wiary, cud się nie stanie? – pytają twórcy spektaklu. Zapomniana prowincja Irlandii. Frank – uzdrowiciel, Grace – jego żona, Teddy – impresario przemierzają drogi wysłużoną furgonetką, od wioski do wioski, od przedstawienia do przedstawienia. Dotyk Franka, wypowiadane zaklęcia i tajemne moce mają uzdrawiać chorych. Nieraz zdarza się cud i występ kończy się sukcesem. Ich wieloletnia podróż prowadzi przez wioski Walii, Szkocji i Irlandii. Po jej zakończeniu każdy z bohaterów opowiada o wspólnym życiu pełnym wzlotów i upadków. Mówią prawdę – każdy swoją, ale wraz z kolejnym wyznaniem, widzowie dostrzegają różnice w odtwarzanych wydarzeniach i przeżyciach.
9 kwietnia Teatr, godz. 19.00 - „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” wykonanie: Ewa Błaszczyk
Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju.
Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty „Listu do nienarodzonego dziecka”. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w momencie przejścia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także jako kobieta.
Po spektaklu spotkanie z Ewą Błaszczyk - prowadzenie Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy i teatralny, autor książki „Aktorki. Spotkania”.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]