pilecki szkola

i

Autor: Łukasz Piekarski Baner na szkole

Żywa lekcja historii

Grudziądz. Baner z wizerunkiem Witolda Pileckiego pojawił się na Szkole Podstawowej nr 21

2023-05-26 14:07

Grudziądzanie pamiętają o Witoldzie Pileckim. Na frontowej ścianie Szkoły Podstawowej nr 21 odsłonięto baner z wizerunkiem rotmistrza.

Odsłonięcie baneru na szczycie segmentu Szkoły Podstawowej nr 21 ma miejsce w związku z obchodami 80. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, 75. rocznicy jego śmierci oraz 25. rocznicy nadania SP nr 21 jego imienia.

To czysta postać bez żadnej skazy - mówi Adam Przybylak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu.

Odsłonięcie baneru to nie jedyne wydarzenia związane z postacią rotmistrza.

20 maja na Rynku otwarto poświęconą Rotmistrzowi wystawę plenerową IPN, którą wciąż można zwiedzać, a 25 maja, czyli wczoraj, w Centrum Kultury Teatr odbył się koncert zespołu Forteca, chóru The G-Singers oraz Boni Cantores. Z kolei 28 maja, a więc w najbliższą niedzielę, w kościele parafialnym na os. Lotnisko, w intencji Rotmistrza sprawowana będzie Msza św. (godz. 13.00), po której, około godz. 14.00, na dziedzińcu kościoła nastąpi zasadzenie poświęconego jego pamięci dębu.

Z kolei Stowarzyszenie Semper Fidelis przygotowało dwie projekcie filmowe o życiu i działalności Witolda Pileckiego. Jedna z nich już się odbyła. Więcej o nich piszemy w artykule poniżej:

Baner Witolda Pileckiego na Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu. Posłuchaj relacji z odsłonięcia:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl