policja

i

Autor: KMP ELBLĄG

Zatrzymali kieszonkowca na gorącym uczynku. Na "łowy" do Grudziądza przyjeżdżał aż z Elbląga

2023-02-21 18:08

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego grudziądzkiej policji zatrzymali mieszkańca Elbląga podejrzanego o kradzieże portfeli. Mężczyzna wpadł w ręce policjantów tuż po dokonaniu wypłaty z bankomatu gotówki z kont pokrzywdzonych osób. 57-latek usłyszał kilkanaście zarzutów.

Zuchwały 57-letni mieszkaniec Elbląga przyjeżdżał do Grudziądza w dni targowe od września 2022 roku do ubiegłego piątku (17 lutego). W zatłoczonych miejscach, wykorzystywał nieuwagę starszych osób, okradając ich z pieniędzy i dokumentów.

Zmieniał ubiór, stylizację, aby wtopić się w tłum i nie budzić podejrzeń potencjalnych ofiar. Wykorzystywał brak ostrożności osób, które nie zadbały dostatecznie o zabezpieczenie swoich rzeczy - mówi Iwona Czarnecka z KMP w Grudziądzu.

Mężczyzna przemieszczał się środkami komunikacji miejskiej, gdy te bywały zatłoczone bardziej niż zwykle. Będąc w tłumie wykorzystywał fakt, że jego ofiary nie były w stanie zachować dostatecznej czujności i okradał je z portfeli.

Okradanymi najczęściej bywały kobiety. Z torebek przestępca wyjmował portfel lub pieniądze. W przypadkach, gdy senior w swoim portfelu przechowywał kartę bankomatową i kartkę z zapisanym do niej kodem PIN, wykorzystywał ten fakt i dokonywał wypłat pieniędzy z bankomatów - dodaje policjantka.

Wpadł przy bankomacie w Grudziądzu

Policjanci grudziądzkiego wydziału kryminalnego pracując i analizując materiały spraw wytypowali podejrzewanego. Kryminalni zatrzymali typowanego 57-latka, tuż po wypłacie kolejnej transzy środków pobranych z bankomatu.

Przy sprawcy ujawniono pieniądze w kwocie ponad 4000 złotych, pochodzące z wypłat z kont osób pokrzywdzonych - przekazuje Iwona Czarnecka.

Dzień po zatrzymaniu mężczyźnie postawiono 10 zarzutów kradzieży i kradzieży z włamaniem.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu dążą do ustalenia innych pokrzywdzonych w wyniku przestępczego działania 57-latka.

Policjanci zwracają się z prośbą do osób, które zostały okradzione w opisanych okolicznościach, o kontakt osobisty z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu przy ulicy Chełmińskiej 111 lub telefoniczny całodobowo (dyżurny) 47-754-52-22.

Nie wykluczamy, że podejrzany mógł dopuścić się podobnego działania na terenie innych miejscowości - dodaje Czarnecka.

Policjanci apelują!

Chodzi o zachowanie czujności, szczególnie w miejscach zatłoczonych, takich jak komunikacja miejska, czy targowiska. Warto zwracać uwagę, by nie umieszczać w portfelu informacji z zapisanym kodem dostępu (PIN) do rachunków bankowych, co ułatwia złodziejowi dostęp do gotówki zgromadzonej na koncie.