telefon komorkowy

i

Autor: Pixabay Latem często robimy zakupy przez telefon komórkowy

Bezpieczeństwo

Zadbaj o cyberbezpieczeństwo na wakacjach. Pamiętaj o podstawowych zasadach!

2023-07-21 22:04

Trwa sezon wakacyjny! Nieodłączną częścią naszego życia jest smartfon z dostępem do sieci. Chcąc uniknąć nieprzyjemności warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, bo oszuści tylko czekają by nas oskubać.

Jak zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo w wakacje? Warto pamiętać o poniższych zasadach:

1. Sprawdzaj strony na których rezerwujesz podróże.

Upewnij się, że witryna internetowa jest wiarygodna. Zbadaj firmę sprzedającą wycieczkę, sprawdź opinie innych osób na jej temat. Pamiętaj, że oszuści czasem tworzą strony podszywające się pod te autentyczne oferując luksusowe wakacje – wszystko po to, aby wykraść nasze dane osobowe. Unikajmy podawania kompletnych danych (PESEL, numery dokumentów osobistych). W razie konieczności pytajmy o podstawę prawną przetwarzania danych. Hotel może wymagać od nas tylko danych potrzebnych do identyfikacji. Nie zgadzajmy się na wykonywanie kopii naszych dokumentów.

2. Postaraj się unikać publicznych hotspotów Wi-Fi.

Bezpłatny dostęp do Wi-Fi z pewnością jest atrakcyjny, ale warto pamiętać, że może stanowić zagrożenie dla naszych danych. Hakerzy czekają aż podróżni połączą się z takim Wi-Fi i polują na ofiary. Szczególną ostrożność należy zachować również podczas korzystania z kafejek internetowych czy komputerów dostępnych w hotelach. Jeżeli już musimy z nich skorzystać unikajmy logowania się do wrażliwych kont osobistych np. bankowości. Pamiętajmy jednak, że komputer w takiej kafejce/hotelu to urządzenie publiczne i korzystanie na nich z poczty czy usług bankowych niesie ze sobą spore ryzyko.

3. Uważaj na wzrok ciekawskich – chroń swoją tożsamość.

Nie pozwól aby osoby siedzące obok, czy to w samolocie, czy w pociągu mogły zaglądać Ci do smartfona lub komputera. Zawsze należy mieć na uwadze, że ktoś może zajrzeć nam przez ramię gdy wprowadzamy dane np. do karty kredytowej. Na taką ewentualność można rozważyć zakup specjalnej osłony na ekran naszych urządzeń, co uniemożliwi ciekawskim widoczność. Uważaj też na skany dokumentów (dowód, paszport, karty kredytowe). Zawsze myśl o konsekwencjach.

4. Do bankomatu podchodź z rozwagą.

Najlepiej nie wypłacać pieniędzy z niemonitorowanych bankomatów, lecz korzystać z ich oficjalnych wersji w holu zaufanego banku. Znajdując się przy bankomacie obserwuj otoczenie, jeżeli coś wzbudza Twój niepokój zrezygnuj z usługi. Pamiętaj, że hakerzy mogą podłączyć narzędzie kradnące dane z naszej karty.

5. Uważaj na ataki phishingowe.

Już sama nazwa wskazuje skojarzenie z angielskim słowem fishing co znaczy łowienie ryb. Cyberprzestępcy podobnie do wędkarzy przygotowują przynętę na którą próbują złapać ofiarę. Ich celem jest wyłudzenie poufnych danych, najczęściej do bankowości elektronicznej. Podczas ataku oszust stara się wprowadzić nas w błąd i przekonuje do wykonania określonej czynności np. otwarcia zainfekowanego załącznika. Oszuści mogą się z nami kontaktować mailowo, telefonicznie, za pomocą portali społecznościowych czy na komunikatorach. W takim przypadku najważniejsze jest rozsądne podejście do takiej wiadomości i ostrożność. Podejrzliwość powinna wzbudzić treść nakłaniająca do szybkiego działania. Pamiętajmy, że szybkość nie popłaca. Zawsze należy się zastanowić nad swoim postępowaniem.

6. Pobieraj tylko sprawdzone aplikacje

W wolnym czasie często szukamy nowych aplikacji np. do zdjęć, gier, edycji. W przypadku pobrania złośliwej aplikacji umożliwiamy cyberprzestępcy przejęcie naszych danych z urządzenia. Ważne jest pobieranie programów z zaufanego sklepu np. Google Play, Apple Store.

7. Nie publikuj zbyt wiele informacji na swój temat

Powstrzymaj się od publikowania szczegółowych informacji o sobie w mediach społecznościowych. Nie musisz informować dokąd jedziesz lub gdzie się znajdujesz. Nie udostępniaj swojej lokalizacji. Takie zachowanie to zaproszenie dla przestępców do „inwazji” na Twój dom lub mieszkanie. Im mniej szczegółów tym lepiej i zarazem bezpieczniej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl