biblioteka grudziadz

i

Autor: Radio ESKA Miasto na remont gmachu Biblioteki pozyskało ponad 2 miliony złotych

Winda, nowe komputery i elektryka. Grudziądzką bibliotekę czeka duży remont

2022-05-25 10:25

Przeszło 2 miliony złotych pozyskało miasto na gruntowną modernizację budynku Biblioteki Miejskiej przy ulicy Legionów. Prace obejmą także otoczenia gmachu. Powstanie m.in. winda zewnętrzna.

Obecny gmach grudziądzkiej biblioteki powstał na początku XX wieku (dokładnie budowę rozpoczęto w 1909 roku). W maju 1912 roku obiekt otwarto jako wspólną siedzibę muzeum, biblioteki i archiwum miejskiego.

Remont Biblioteki Miejskiej w Grudziądz - jakie przewidziano prace w budynku?

Przede wszystkim z połączenia pomieszczeń Działu Opracowania i Gromadzenia Zbiorów wraz z serwerownią oraz Czytelni Czasopism powstanie pomieszczenie wielofunkcyjne. Będzie w nim wyodrębniona przestrzeń do aktywnej pracy z seniorami oraz strefa wyposażona w stanowiska komputerowe przeznaczone do prowadzenia szkoleń.

Ponadto będą się tu odbywały działania kulturalno-edukacyjne, takie jak spotkania autorskie czy konferencje zakładające udział większej liczby uczestników - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Do nowo powstałego pomieszczenia zakupiony zostanie system audiowizualny, pętla indukcyjna, meble modułowe oraz sprzęt komputerowy. Przeprowadzona zostanie także renowacja parkietu. Zmodernizowane zostaną toalety, łącznie z wymianą starej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Unowocześnione zostaną działy drugiego piętra poprzez wymianę przestarzałej instalacji elektrycznej i komputerowej, zmodernizowanie oświetlenia oraz zakup nowych mebli bibliotecznych.

Biblioteka przyjazna dla osób niepełnosprawnych

Zaplanowana realizacji inwestycji w gmachu grudziądzkiej biblioteki pozwoli również na instalację tzw. windy zewnętrznej. Skorzystają na niej m.in. osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Dzięki realizacji inwestycji gmach Biblioteki Głównej stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla czytelników. Co więcej, budynek zostanie w znacznym stopniu przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi prezydent Maciej Glamowski.

Dzięki przebudowie garażu Biblioteka zyska również miejsce magazynowe na różnego rodzaju sprzęty. Ustawiony tu zostanie demontowany podest sceniczny, który będzie wykorzystywany do organizacji scenicznych wydarzeń kulturalnych (spotkania autorskie dla szerokiej widowni, koncerty) czy konferencji (jako podium dla mówcy). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników zakupiony zostanie książkomat z wrzutnią, który umożliwi korzystanie ze zbiorów poza godzinami pracy placówki oraz bezdotykową wymianę książek.

Remont Biblioteki Miejskiej w Grudziądz - powrót do historii

W ramach prac zaplanowano również renowację i odtworzenie wszystkich drzwi wewnętrznych w tzw. suterenie. Otaczający budynek Biblioteki ogród frontowy zyska nową aranżację poprzez montaż oświetlenia, systemu nawadniającego i stworzenie w nim strefy relaksu z małą architekturą.

Da to okazję do jego rewitalizacji i przywrócenia mu historycznego, pierwotnego wyglądu i jednocześnie pozwoli na wprowadzenie elementów spełniających potrzeby współczesnych użytkowników w sposób nienaruszający najważniejszych wartości tego zabytku. Wyremontowana zostanie nawierzchnia z tyłu Biblioteki oraz znajdujący się obok garaż, który zostanie dopasowany estetycznie i architektonicznie do gmachu - dodaje Michał Czepek, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.

Całkowita wartość projektu ma zamknąć się w kwocie 3 milionów złotych. Większość środków będą pochodziły z budżetu Ministerstwa Kultury.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sedno Sprawy - Magdalena Sroka