powstanie wielkopolskie grudziadz

i

Autor: Nadesłane/Urząd Miejski w Grudziądzu W Grudziądzu obchody odbyły się pod Domem Polskim "Bazar"

W Grudziądzu uczcili rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

2021-12-28 9:48

27 grudnia, w Grudziądzu – podobnie jak w całej Polsce – obchodzono nowe święto narodowe – Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości patriotyczne.

Uroczystości miały miejsce na terenie Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą wybudowanie Domu Polskiego Bazar, były także przemówienia zaproszonych gości, przybliżające jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

W uroczystościach udział wziął prezydent Maciej Glamowski, proboszcz tutejszej parafii, pełnomocnik prezydenta ds. uroczystości patriotycznych, przedstawiciele grudziądzkich szkół w osobach zarówno nauczycieli, jak i młodzieży, a także osoby, których członkowie rodzin brali udział w walkach.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Zakończyło się sukcesem powstańców 16 lutego 1919 roku. Zwycięstwo – przypieczętowane traktatem wersalskim z 28 czerwca 1919 roku – pozwoliło na powrót w granice Polski niemal całej Wielkopolski.

W tym roku święto to zostało ustanowione jako oficjalne święto państwowe.

Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość dla Lublina w 2022 roku

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl