debata grudziadz

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Konferencja trwa trzy dni

Debata o używkach

W Grudziądzu trwa konferencja o uzależnieniach. Gdzie szukać pomocy?

2023-04-18 11:48

Debatują o tym jak uzależnienia wpływają na zdrowie publiczne. W Grudziądza trwa konferencja zorganizowana przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Do naszego miasta zjechali się eksperci i samorządowcy z całego kraju.

Konferencja zorganizowana przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom potrwa w Grudziądzu do jutra (19 kwietnia). Eksperci i samorządowcy z całego kraju debatują o wpływie uzależnień na szeroko pojęte zdrowie publiczne.

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom współpracuje z Grudziądzem od roku. W tym czasie wdrażany jest pilotażowy projekt profilaktyczny

W tej chwili mamy przede wszystkim problem ze stymulantami, nowymi substancjami psychoaktywnymi, które jeszcze do niedawna powszechnie określaliśmy mianem „dopalaczy” - Mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Ankiety w grudziądzkich szkołach

Sprawdzają, z którymi używkami największy problem mają uczniowie z Grudziądza. Od dwóch tygodni trwa ponowne badanie ankietowe. Wcześniej działania przerwał koronawirus.

To badanie pozwoli zdiagnozować sytuację, jaką mamy w mieście. Dowiemy się jakie są potrzeby w zakresie realizacji profilaktyki uzależnień. Po takim rozpoznaniu, będzie można przygotować do realizacji działań - opowiada Sylwester Lewandowski, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu.

Wyniki ankiety znane będą za kilka miesięcy. Dziś mówić możemy o tym, co prowadzi do uzależnień.

To styl i sposób bycia, które funduje nam współczesność. Takie lekkie podejście do wszystkiego, bez przewidywania konsekwencji, które mogą nastąpić. W przypadku uzależnień konsekwencje zwykle są na tyle odroczone, że szczególnie do młodych ludzi trudno jest dotrzeć z informacją, że to jest realne zagrożenie - dodaje nasz rozmówca.

Mówi Sylwester Lewandowski, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grudziądzu. Posłuchaj:

Pomoc dla uzależnionych. Gdzie szukać jej w Grudziądzu?

Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Innych Uzależnień, ul. Sikorskiego 34/36 (budynek po „pogotowiu”), tel. 56-46-123-92. Czynna codziennie oprócz sobót i niedziel w g. 8-19 (rejestracja do g. 17) w budynku po „starym pogotowiu”.

Klub Abstynenta „Alicja” ul. Toruńska 6, tel. 56-46-239-39, czynne poniedziałek-środa w g. 16-17, czwartek-niedziela w g. 12-19.

Mityng Anonimowych Narkomanów w Grudziądzu - Grupa Od Nowa, ul. Wyspiańskiego 1, we wtorki, w g. 18.30 -20.15, nr tel. 728-295-939.

Ośrodek Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży , ul. Śniadeckich 6A, tel. 56 46 222 63, czynny: poniedziałek: 7.30- 20, wtorek: 7.30-17.30, środa: 7.30 - 19.30, czwartek: 7-18, piątek: 7.30-15.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Jechała hulajnogą po DTŚ w Gliwicach