cmentarz grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Akcja prowadzona jest głównie w weekendy

Porządki na cmentarzu

W Grudziądzu trwa akcja "Znicz za liść". Posłuchaj i dowiedz się na czym polega

2023-10-27 14:45

​Znicz za zbiórkę liści na cmentarzu. Taką wymianę proponuje Towarzystwo św. Brata Alberta w Grudziądzu. Na największej nekropolii w parku ma być czysto. Szczegóły na eska.pl.

Pomagają sprzątać, wymieniają liście na znicze, a także prowadzą własne stoisko. Pracownicy i podopieczni Towarzystwa św. Brata Alberta w Grudziądzu dbają o cmentarz w parku. Oprócz porządków, do których zachęcają odwiedzających, kolejną inicjatywą jest również stragan ze zniczami.

Każdy kto dostarczy nam worek liści, otrzyma jeden kupon. Trzy takie kupony uprawiają do otrzymania znicza z biura cmentarnego w godzinach jego otwarcia. Worki i obsługę kontenera ekologicznego zapewnia nasze towarzystwo - mówi Hanna Szymańska z Towarzystwa Brata Alberta w Grudziądzu.

Działanie ma również wymiar ekologiczny. Chodzi o to, by nie mieszać liści z innymi odpadami. A to – jak przekazują organizatorzy – zdarza się dość często.

Do worków nie trafiają niestety tylko liście. Ludzie często wrzucają tam także inne odpady z grobów. Są to najczęściej znicze. Apelujemy do mieszkańców, aby w tych wspomnianych workach były wyłącznie liście - dodaje nasza rozmówczyni.

Akcja "Znicz za liść" prowadzona jest w weekendy od połowy października. Kolejna w najbliższy piątek (27 października) - potrwa do niedzieli (29 października). 

Co się dzieje z zebranymi liśćmi? Trafiają one do grudziądzkich wodociągów. Potem są przerabiane na kompost. 

Stoisko towarzystwa zlokalizowane jest przy bramie Św. Józefa cmentarza komunalnego w Parku Miejskim.

O akcji mówi Hanna Szymańska z Towarzystwa Brata Alberta w Grudziądzu. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Raport - Jacek Bartosiak