szkola dla ukrainy

i

Autor: Łukasz Piekarski Język jest ogromną barierą. W naszej szkole będziemy chcieli ją przełamać - mówi Beata Gurbin z Polska 2050 (na zdjęciu)

W Grudziądzu powstała szkoła języka polskiego dla Ukrainek

2022-04-13 8:08

70 uchodźczyń z Ukrainy bierze udział w lekcjach języka polskiego. Zajęcia odbywają się w grudziądzkiej parafii metodystów przy Kosynierów Gdyńskich. Zorganizowali je działacze lokalnych struktur „Polska 2050”.

Przebywające w Grudziądzu Ukrainki mogą nauczyć się języka polskiego. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, po dwie godziny lekcyjne. Zainteresowanie jest ogromne, ponieważ nieznajomość języka jest obecnie jedną największych barier społecznych.

Chcemy tę barierę zlikwidować, żeby Ukrainy czuły się w naszym mieście bezpiecznie. Wszystko po to, by one mogły wchłonąć się w nasze społeczeństwo, czego przecież od nich oczekujemy - mówi Beata Gurbin z Polski 2050.

Biorące udział w zajęciach panie otrzymały niezbędne pomoce naukowe w postaci zeszytów oraz kserówek z podręczników. Kadrę stanowią emerytowane, doświadczone nauczycielki języka polskiego: Mirosława Taubert oraz Teresa Pernak.

Każda grupa ma zaplanowane po dwa dwugodzinne spotkania w ciągu tygodnia. Cały kurs przewidziany jest mniej więcej na 2-3 miesiące w zależności od poziomu zaawansowania - mówi Maciej Gburczyk z Polska 2050. 

Wszystkie lekcje odbywają się w budynku parafii metodystycznej przy ul. Kosynierów Gdyńskich.

Osobiście przez kilkanaście lat mieszkałem w obcym kraju i dla mnie jest to bardzo ważne. Wiem jak to jest, gdy jest się w obcym kraju i nie zna języka. Musimy przecież jakoś funkcjonować. Wiem jak bardzo znajomość języka jest ważna w takich sytuacjach - dodaje Daniel Kułakowski, proboszcz parafii metodystycznej w Grudziądzu. 

zajecia jezyk polski

i

Autor: Łukasz Piekarski Lekcje odbywają się w budynku parafii metodystycznej w Grudziądzu

W czasie kiedy mamy uczą się języka, ich dzieci się nie nudzą. Przygotowana jest specjalna świetlica z animacjami, w tym także nauką.

To jest taka mała 11-osobowa grupa. Dzieci poprzez zabawę uczą się języka polskiego, a przy okazji aktywnie spędzają czas, gdy ich mamy uczą się języka polskiego - opowiada Aleksandra Drozdecka z Polska 2050.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Co mieszkańcy Belgradu sądzą o wojnie Rosji z Ukrainą?