rondo mokre

i

Autor: Nadesłane / GDDKiA oddział w Bydgoszczy W Mokrem (gmina Grudziądz) powstanie rondo

Inwestycje drogowe

W gminie Grudziądz powstanie nowe rondo. W Mokrem niebawem ruszą prace

2024-01-17 16:55

GDDKiA podpisała umowę o wartości 11,8 mln zł obejmującą zaprojektowanie i budowę nowego ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogami powiatowymi 1351C i 1357C w m. Mokre niedaleko Grudziądza.

Wykonawcą jest firma PORR S.A., która będzie miała na 22 miesiące na ukończenie całego zadania.

I etap realizacji obejmuje opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej. Wykonawca ma na to 15 miesięcy. Drugim etapem jest budowa ronda wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na to firma PORR będzie miała 7 miesięcy z wyłączeniem okresu zimowego (tj. 16 XII – 15 marca).

Jest to kolejne zadanie związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na tej drodze, skrzyżowanie, które było dotąd niebezpieczne, po przebudowie będzie bardziej funkcjonalne i bezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. - powiedział Sebastian Borowiak - Dyrektor GDDKiA Oddział w Bydgoszczy.

Rozbudowie ulegnie skrzyżowanie DK55 z drogami powiatowymi 1351 C i 1357C na odcinku od km 88+800 do 89+200 z dostosowaniem ronda do wybudowanego w 2022 r. ciągu pieszo-rowerowego. Obecny układ drogowy zostanie zastąpiony skrzyżowaniem po ruchu okrężnym, zmienią się też lokalizacje: zatoki autobusowej, peronu postojowego na jezdni drogi krajowej oraz peronów przystankowych zlokalizowanych w km 88+950.

Przejście dla pieszych zlokalizowane w km 88+980 zostanie zlikwidowane, a w jego miejsce pojawią się cztery nowe przejścia usytuowane na wlotach ronda. Przebudowie ulegną drogi poprzeczne w zakresie uzależnionym od projektowanego wariantu zadania. Zaprojektowany układ drogowy zostanie oświetlony zgodnie z obowiązującymi przepisami, a przejścia zostaną doświetlone dedykowanymi oprawami.

W ramach zadania zostaną zaprojektowane i wybudowane inne wymagane urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego takie jak bariery czy wygrodzenia dla pieszych.

Wartość zadania to 11 787 721,30 zł brutto. Planowe zakończenie przypada na IV kwartał 2025.

Mówi Julian Drob, rzecznik prasowy oddziału bydgoskiego GDDKiA. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Sejm Przemówienie Tuska