Inwestycje

Trwa budowa elektrowni w Grudziądzu. Ukończono kluczowe fundamenty

2023-10-03 0:58

Niespełna trzy miesiące po wykonaniu płyty fundamentowej dla kotła odzysknicowego elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu zakończono budowę kolejnego kluczowego fundamentu. Chodzi o maszynownie turbozespołu. Szczegóły na eska.pl.

Całkowite postępy w realizacji prac (projektowanie, zakupy, produkcja oraz budowa i montaż) przekroczyły we wrześniu 40%. Stopniowo na teren budowy w Grudziądzu dostarczane są też stalowe elementy konstrukcyjne, które z początkiem jesieni pozwolą wykonawcy przystąpić do wznoszenia struktur budynków i instalacji elektrowni.

Prace związane z produkcją urządzeń, które złożą się na turbozespół, są już w toku. Turbiny gazowa i parowa powstają w dwóch fabrykach Siemens Energy w Niemczech (odpowiednio w Berlinie i Mulheim), natomiast generator zostanie wyprodukowany i dostarczony do Grudziądza z fabryki Siemens Energy w Charlotte w Karolinie Północnej (Stany Zjednoczone). Dostawa elementów turbozespołu na teren budowy elektrowni będzie się odbywała sukcesywnie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Skomplikowana inwestycja, jaką jest budowa elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, wymaga niezwykle precyzyjnej koordynacji, zakrojonych na szeroką skalę działań. Komponenty niezbędne dla budowy bloku produkowane są na trzech kontynentach: nie tylko w Polsce, lecz również w innych krajach europejskich (Niemcy, Grecja, Austria, Czechy ), azjatyckich (Chiny, Indie, Turcja, Korea Południowa) czy (jak w przypadku wspominanego wcześniej generatora) w Ameryce. W dużej części ponadgabarytowe dostawy trafią na plac budowy nie tylko drogą morską i transportem kołowym. Część z nich zostanie dostarczona z portu w Gdańsku bezpośrednio do Grudziądza z wykorzystaniem rzeki Wisły - czytamy w komunikacie grupy Orlen.

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Grudziądzu będzie wspierać strategiczne cele transformacji energetycznej zarówno Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Wieczorny Express Suski, Zalewski