obajtek 1

i

Autor: Łukasz Piekarski Daniel Obajtek

Inwestycje

Orlen buduje elektrownię gazową w Grudziądzu. Na placu budowy gościł Daniel Obajtek

2023-05-18 20:19

Władze Grupy PKN Orlen wmurowali kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowej. Powstający w Grudziądzu obiekt będzie miał moc 560 MW. Prace powinny zakończyć się w 2025 roku.

Inwestycję o wartości około 2 mld zł realizuje konsorcjum firm Siemens Energy Global, Siemens Energy oraz Mytilineos. Nadzór pełni powołana do tego celu spółka - CCGT Grudziądz. Tę z kolei kontroluje PKN Orlen. Obecnie łączne zaawansowanie wszystkich prac szacowane jest na blisko 20 procent.

o będzie jedna z najnowocześniejszych elektrowni gazowych, umożliwiających współspalanie wodoru, co jeszcze obniży jej emisyjność - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Posadowienie kluczowych urządzeń elektrowni, w tym turbin gazowej i parowej oraz generatora, zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku.

Do realizacji elektrowni wykorzystamy około 30 tys. m sześciennych betonu, niemal 10 tys. ton stali, 500 ton rurociągów i 400 km kabli. Są to ogromne ilości materiałów i surowców, które setki pracowników będą instalowali - powiedział w trakcie swojego przemówienia Marcin Małek, prezes spółki CCGT Grudziądz.

orlen grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Konferencja prasowa PKN Orlen na terenie budowy

W kolejnych tygodniach do Grudziądza przyjedzie sprzęt oraz części produkowane zagranicą.

Powstają one w trzech fabrykach na trzech kontynentach. Do Polski będą transportowane drogą morską, a z portu w Gdańsku do Grudziądza drogą lądową oraz Wisłą. W okolicach marca, rzeką będzie transportowana 150-tonowa turbina, 350-tonowy transformator i generator - dodał Grzegorz Należyty, prezes Siemens Energy Poland. 

Po przemówieniach wmurowano kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu.

orlen kamien

i

Autor: Łukasz Piekarski Wmurowanie kamienia

Strategia Orlenu do 2030 r. przewiduje, że łączna zainstalowana moc w jednostkach gazowych wzrośnie z 1,7 GW (gigawaty) do 4 GW. Poza elektrownią w Grudziądzu do zwyżki mocy przyczyni się podobna jednostka budowana w Ostrołęce, o zdolnościach wytwórczych 745 MWe.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl