zbiorka tonz

i

Autor: Facebook / Małgorzata Ambrosius - Okońska Padł rekord tegorocznej kwesty!

Podsumowanie zbiórki

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu podsumowało kwestę na grobach. Padł rekord!

2023-11-07 9:31

To była rekordowa kwesta na ratowanie zniszczonych i zapomnianych nagrobków. Członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu otworzyli puszki i policzyli zebrane środki. Zebrano ponad ponad 28 tys. zł.

Otworzyli puszki i policzyli zebrane pieniądze. Członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądza ogłosili wynik tegorocznej kwesty na ratowanie zniszczony nagrobków. Zebrali ponad 28 tysięcy złotych. To rekordowy wynik.

Mieszkańcy już wiedzą, że 1 listopada będziemy stali przy bramach cmentarnych. Nasza kwesta to już tradycja - mówi Rafał Heidek z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu.

Zebrana kwota (dokładnie) to 28.580,00 zł. W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 24 tys. zł.

Zbiórka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Pieniądze zebrane z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobka Romana Krobskiego, pierwszego wiceprezydenta Grudziądza.

Roman Krobski w Grudziądzu pojawił się w 1920 roku. Podjął wówczas pracę w ratuszu. W kwietniu 1922 roku rada miejska powołała go na stanowisko wiceprezydenta Grudziądza. Była to pierwsza taka nominacja po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Między innymi dzięki Romanowi Krobskiemu w naszym mieście podjęta została decyzja o wznowieniu działalności Towarzystwa Upiększania Miasta Grudziądza.

Roman Krobski zmarł w październiku 1935 roku po długiej chorobie.

Przed rozpoczęciem prac na jego nagrobku - potrzebne będą pozwolenia od konserwatora zabytków. O nie już wkrótce będzie starał się szef towarzystwa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Dźwig runął na ziemię, zabijając operatora. Policja poszukuje tych osób