muzeum grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Wystawy czasowe dostępne są w grudziądzkim Muzeum

Te wystawy czasowe zobaczymy w grudziądzkim muzeum!

2022-08-19 18:18

W grudziądzkim muzeum wciąż dostępne są wystawy czasowe. Przez kilka dni będzie jeszcze czynna wystawa poświęcona postaci Mikołaja Kopernika, a do końca pierwszego tygodnia września podziwiać można ekspozycję prac Wojciecha Siudmaka. To jednak nie koniec!

Wystawy czasowe dostępne są w określony terminie. Obecnie w grudziądzkim muzeum możemy obejrzeć cztery takie ekspozycje.

Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele (wystawa czynna do 28 sierpnia); wystawa składa się z licznych modułów, w które wpisano narrację prezentującą życie i osiągnięcia Kopernika w wielu różnych dziedzinach nauki. Szczególnie zaakcentowano przełomowe odkrycie w sferze astronomii. Ekspozycja w umiejętny sposób łączy, oparty na wielu elementach, edukacyjny przekaz z autentycznymi zabytkami ukazującymi codzienne życie mieszczaństwa ziemi chełmińskiej z epoki kiedy żył Kopernik, tj. drugiej połowy XV wieku i pierwszej połowy kolejnego stulecia. Wśród eksponatów muzealnych są przykłady ceramiki ze schyłku średniowiecza, naczynia klepkowe oraz monety. Specjalnie przygotowane punkty aktywizujące stwarzają możliwość do interaktywnego poznania i lepszego zrozumienia Mikołaja Kopernika oraz jego najważniejszych dzieł.

Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku (wystawa czynna do 28 sierpnia); na ekspozycji zostaną prezentujemy zabytki archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat, kilkuset lat oraz najmłodsze przedmioty użytkowe i religijne, z przełomu XIX/XX wieku.

Nokturny. Hommage a Chopin. Rysunki Wojciecha Siudmaka (wystawa czynna do 4 września); wystawa prac jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego, Wojciecha Siudmaka, od lat zafascynowanego twórczością wielkiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Wystawie towarzyszy katalog - do nabycia w muzealnym sklepiku.

Watra baśni sędziwej. Huculska sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu (wystawa czynna do września); huculiana zgromadzone w zbiorach Działu Etnografii grudziądzkiego Muzeum są reprezentatywną kolekcją sztuki ludowej Karpat Wschodnich. Pozyskiwane latami przez badacza Huculszczyzny majora Henryka Gąsiorowskiego, dają możliwie pełny obraz plastyki mitycznej krainy Hucułów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Groby Weteranów Powstania Warszawskiego cz. II. Okrutny mord na weselu. | Niezapomniani