muzeum w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Wakacje w grudziądzkim muzeum

Wystawy stałe i czasowe w Muzeum w Grudziądzu. Co warto zobaczyć w wakacje

2022-07-12 10:05

Wakacje to dobry czas na to, by bliżej poznać sztukę i historię. Udanym pomysłem może być odwiedzenie grudziądzkiego Muzeum, które na ten czas przygotowało kilka interesujących wystaw czasowych. Nie mniej atrakcyjna jest stała oferta Muzeum. Co warto zobaczyć?

Oferta Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi obejmuje rozmaite wystawy przeznaczone zarówno dla miłośników historii i archeologii, jak i dla wielbicieli malarstwa oraz sztuki ludowej. Grudziądzanie jak i goście odwiedzający miasto mogą liczyć na wystawy czasowe, nawiązujące m.in do obchodzonego w mieście Roku Mikołaja Kopernika. Ekspozycja prezentuje opowieść o jego życiu. Na kolejnych wystawach znajdziemy rysunki, skarby, przedmioty codziennego użytku. Muzeum poleca także wystawy stałe poświęcone kawalerzystom oraz olimpijczykowi Bronisławowi Malinowskiemu. Znajdzie się również coś z działu archeologii oraz współczesnego malarstwa pomorskiego.

Wystawy czasowe:

- Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele (wystawa czynna do 28 sierpnia) - wystawa składa się z licznych modułów, w które wpisano narrację prezentującą życie i osiągnięcia Kopernika w wielu różnych dziedzinach nauki. Szczególnie zaakcentowano przełomowe odkrycie w sferze astronomii. Ekspozycja w umiejętny sposób łączy, oparty na wielu elementach, edukacyjny przekaz z autentycznymi zabytkami ukazującymi codzienne życie mieszczaństwa ziemi chełmińskiej z epoki kiedy żył Kopernik, tj. drugiej połowy XV wieku i pierwszej połowy kolejnego stulecia. Wśród eksponatów muzealnych są przykłady ceramiki ze schyłku średniowiecza, naczynia klepkowe oraz monety. Specjalnie przygotowane punkty aktywizujące stwarzają możliwość do interaktywnego poznania i lepszego zrozumienia Mikołaja Kopernika oraz jego najważniejszych dzieł.

- Nokturny. Hommage a Chopin. Rysunki Wojciecha Siudmaka (wystawa czynna do 4 września) - wystawa prac jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego, Wojciecha Siudmaka, zafascynowanego od lat twórczością wielkiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Wystawie towarzyszy katalog - do nabycia w muzealnym sklepiku.

- Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku (wystawa czynna do 28 sierpnia) – w ramach ekspozycji prezentujemy zabytki archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat, kilkuset lat oraz najmłodsze przedmioty użytkowe i religijne, z przełomu XIX/XX wieku.

- Watra baśni sędziwej. Huculska sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu (wystawa czynna do września) - huculiana zgromadzone w zbiorach Działu Etnografii grudziądzkiego Muzeum są reprezentatywną kolekcją sztuki ludowej Karpat Wschodnich. Pozyskiwane latami przez badacza Huculszczyzny majora Henryka Gąsiorowskiego, dają możliwie pełny obraz plastyki mitycznej krainy Hucułów.

Wystawy stałe:

- Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939 - na wystawie zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi.

- Biegnij, Bronek, biegnij...! Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta - wystawa poświęcona pamięci Bronisława Malinowskiego przedstawia sylwetkę wybitnego polskiego lekkoatlety, biegacza, zdobywcy złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie.

Wystawy archeologiczne:

- Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach - wystawa prezentuje osiągnięcia badań wykopaliskowych prowadzonych na średniowiecznym gródku rycerskim w Plemiętach, który na przełomie XIV/XV wieku stał się jednym z punktów systemu obronnego Zakonu Krzyżackiego. Obiekt był wielokondygnacyjną wieżą mieszkalno-obronną, która pełniła rolę dworu średniej włości rycerskiej. Został spalony w trakcie polsko- krzyżackich działań wojennych w 1414 r.

- Grudziądz w okresie wpływów rzymskich - ekspozycja prezentuje materiał zabytkowy pochodzący z wyposażenia grobowego z cmentarzysk i osad z okresu wpływów rzymskich (I w. p.n.e. do V w. n.e.) z okolic Grudziądza. Są to przedmioty codziennego użytku, dary wkładane zmarłym do grobów – najczęściej broni, elementy stroju i biżuteria. Na szczególną uwagę zasługuje zespół zabytków z cmentarzyska w Grudziądzu - Rządzu, wśród których znajdują się importy pochodzące z terenów Cesarstwa Rzymskiego.

- Biżuteria średniowieczna z Gruczna - zabytki na wystawie pochodzą z cmentarzysk użytkowanych w XI-XIII w. Prezentujemy na niej głównie biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku, które wkładano zmarłym do grobów jako dary. Są wśród nich m.in. paciorki wykonane ze szkła, bursztynu i srebra, bransolety, wisiorki, pierścionki oraz bardzo popularne w średniowieczu kabłączki skroniowe.

- Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu - wystawa prezentuje kulturę materialną, duchową i społeczną ludności zamieszkującej treny północnej części ziemi chełmińskiej od XI tys. p. n.e. do wieku XV n.e. Zgromadzone na ekspozycji zabytki pochodzą z badań archeologicznych dawnych i współczesnych. Są wśród nich unikatowe egzemplarze, jak gliniana figurka kobiety z Łasina, czy żelazny kaganek z grodziska w Słupskim Młynie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Muzeum?

- Historia Grudziądza - na czterech kondygnacjach spichrza mieści się stała wystawa prezentująca dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja ma układ chronologiczny, któremu podporządkowane są poszczególne sale. W sali pierwszej przedstawiamy Grudziądz w średniowieczu i dobie Rzeczypospolitej Szlacheckiej (od XIII w. do roku 1772). Znajdują się tu m.in. zabytki ilustrujące historię miasta pod panowaniem krzyżackim oraz w czasach rozkwitu po drugim pokoju toruńskim. Uwagę zwracają oryginalne dokumenty, militaria, monety, przedmioty codziennego użytku, pamiątki cechowe. Sala druga prezentuje – poprzez liczne plany, ryciny, fotografie oraz makietę miasta – Układ przestrzenny i architekturę Grudziądza. Jest doskonałym wstępem do zwiedzania miasta. W sali trzeciej przedstawiamy Grudziądz podczas zaborów i odzyskanie niepodległości w 1920 r. , a więc życie codzienne mieszkańców, przedmioty użytkowe, powstanie twierdzy Grudziądz, Polonię pod zaborem oraz przejęcie Grudziądza przez władze polskie w dniu 23 stycznia 1920 r. Niewątpliwą atrakcją jest tu makieta twierdzy. Wreszcie w sali czwartej zgromadziliśmy pamiątki ilustrujące dzieje Grudziądza w latach 1920-1939, rozwój przemysłu, rzemiosła, życie kulturalne oraz ogromny garnizon i liczne szkoły wojskowe.

- Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego - w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego znajdują się dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych – od sztuki przedmiotowej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej. Prace w niej zebrane odzwierciedlają wszechstronność twórców pomorskich, dają możliwość poznania ich dokonań.

Oprócz licznych wystaw czasowych i tych objętych stałą ofertą muzealną przygotowano też szereg propozycji na czas wakacyjny. To rozmaite warsztaty i spotkania, w których mogą wziąć udział dzieci i młodzież, choć adresatami kilku z nich są także osoby dorosłe.