rondo ppg

i

Autor: Łukasz Piekarski Na otwarciu ronda pojawiła się m.in. Grudziądzka Orkiestra Dęta

Tak było na otwarciu nowego ronda w Grudziądz. Zobacz zdjęcia

2022-12-21 21:55

Rondo PePeGe oficjalnie otwarte. Uroczystość nadania imienia miała podniosły charakter. To wyraz uznania dla największego w historii Grudziądza zakładu, który powstał w latach dwudziestych minionego wieku i odegrał niebagatelną rolę w rozwoju gospodarczym miasta. Zatrudniał kilka tysięcy osób.

W Grudziądzu mamy nowe rondo. Upamiętnia ono dawny zakład PePeGe. Podczas uroczystości otwarcia nie brakowało byłych pracowników legendarnej „gumówki”.

To rondo stanie się swego rodzaju pomnikiem ku pamięci załogi i tych wszystkich ludzi, którzy pracowali w Stomilu. Będzie jednocześnie wspomnieniem. Jestem bardzo szczęśliwy, że doszło do realizacji tego projektu - mówi Eugeniusz Majenka, były dyrektor zakładów przetwórstwa gumowego w Grudziądzu. 

Firma pod nazwą Polski Przemysł Gumowy Towarzystwo Akcyjne powstała w 1923 roku. W szczycie rozwoju zakładu pracowało w nim nawet 7,5 tysiąca osób.

Funkcjonował przy tym żłobek, przedszkole, praktycznie przy zakładzie była również szkoła. W pewien sposób można powiedzieć, że to było własne miasto w obrębie Grudziądza. Kształciło i dawało możliwość funkcjonowania oraz budowania nowej społeczności - dodaje radny Mariusz Żebrowski.

Popularna "Gumówka" z Grudziądza w latach swojej świetności znana była w całej Polsce.

Nie ma w Polsce chyba takiej osoby, która w latach 70 i 80 idąc na lekcje wychowania fizycznego nie brała w nich udziału w tzw. pepegach, czyli w trampach z Grudziądza. Pamiętam do dzisiaj te reklamy "ja mam piątkę z w-f i trampki z Grudziądza". Pamiętam doskonale te tratwy, czy pontony - mówił podczas otwarcia poseł Tomasz Szymański.

Tramwaj na Waryńskiego?

Wraz z rondem powstał łącznik ulic Waryńskiego, Rapackiego i Dworcowej. W planie są kolejne inwestycje drogowe w tej części Grudziądza.

Niebawem będziemy projektowali fragment ulicy Dworcowej. Ten teren jest terenem rozwojowym. Tak samo będzie rozwijana sieć tramwajowa. Planujemy budowę nitki tramwajowej do tej części miasta. Powstanie tu pętla, która połączy się z placem stycznia - informuje prezydent Maciej Glamowski.

Budowa nowego łącznika trwała od lipca 2021 roku i kosztowała ponad 14 milionów złotych, z czego niecałe 4,7 miliona złotych pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak