rondo pasierba 1

i

Autor: UM Grudziądz Nowego patrona zyskało rondo u zbiegu Al. 23 Stycznia, ul. Portowej i Alei Świętej Jadwigi.

Rondo koło Flisaka nad Wisłą ma nowego patrona! [AUDIO]

2020-12-09 15:20

Rondo u zbiegu ulic Portowej i al. 23 Stycznia doczekało się swojego patrona. Grudziądzcy radni zdecydowali, że patronem ronda przy pomniku Flisaka nad Wisłą zostanie ks. prof. Janusz Pasierb.

ESKA XD EXTRA

Janusz Pasierb to również patron ogólnopolskiej nagrody przyznawanej w naszym mieście za wybitne osiągnięcia w literaturze i sztuce. 

Klub Inteligencji Katolickiej zwrócił się do nas o to, aby promować tę nagrodę, Idea nadania imienia ulicy lub rondu narodziła się na jednym z posiedzeń. Dlatego wystąpiliśmy do radnych z taką inicjatywą, którzy pochylili się nad tą propozycją i ją przyjęli. Żeby podkreślić ważność profesora w naszym mieście umieściliśmy tablicę z krótką biografią księdza profesora Janusza Pasierba – mówi prezydent Maciej Glamowski.

ZOBACZ TEŻ - Powstanie publikacja o cmentarzysku na Rządzu. Muzeum w Grudziądzu pozyskało dofinansowanie

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...

Na rondzie prócz informacji o patronie pojawiła się także pamiątkowa tablica. Znajduje się na niej biografia księdza oraz spis jego najważniejszych dzieł.

Rondo będzie nosiło imię księdza profesora Janusza Pasierba – znakomitego historyka sztuki, człowieka, który zasłużył się kulturze oraz religii w całej Europie. Cieszymy się, że Grudziądz wpisuje się w sieć miast związanych z profesorem – mówi przewodniczący kapituły Wojciech Cetkowski.

rondo pasierba 2

i

Autor: UM Grudziądz Od ponad dwudziestu lat przyznawana jest w Grudziądzu Ogólnopolska Nagroda im. ks. prof. Janusza Pasierba

Od ponad dwudziestu lat przyznawana jest w Grudziądzu Ogólnopolska Nagroda im. ks. prof. Janusza Pasierba. Od 1996 roku to wyróżnienie otrzymują artyści, którzy w swojej twórczości nie zapominają o religii. Krzewią wartości chrześcijańskie i humanistyczne, a także prowadzą życie blisko Boga i człowieka.

W Grudziądzu mamy nowe rondo. Nadano mu imię ks. prof. Janusz Pasierba. Posłuchaj:

Nagroda księdza Pasierba przyznawana jest od 23 lat. Tegorocznymi laureatami został ks. Adam Boniecki oraz Ojciec Leon Knabit.