policja

i

Autor: Nadesłane / KPP w Chełmnie Policja w Kwidzynie

Problemy na drodze

Pijanych kierowców złapano w Kwidzynie. Wszystkim zabrano prawo jazdy

2023-08-29 9:55

Pełne ręce roboty w miniony weekend mieli policjanci z Kwidzyna (niedaleko Grudziądza). Mundurowi zatrzymali kilku kierowców, którzy pomimo licznych apeli wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu. Jak się okazuje, to nie były ich jedyne grzechy.

Pierwszy taki przypadek policjanci mieli w Straszewie (gmina Ryjewo). Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. W trakcie rozmowy funkcjonariusz wyczuł zarówno od 65- letniego kierującego, jak i jego 62-letniej pasażerki zapach alkoholu. Mężczyzna miał w organizmie prawie 0,5 promila alkoholu. W konsekwencji zostało mu zabrane prawo jazdy.

Kolejny przypadek policjanci z Kwidzyna odnotowali na ulicy Górnej. Tym razem do kontroli zatrzymano kierowcę osobowego Forda. W trakcie rozmowy funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło ich przypuszczenia. Wykazało ono, że 27-latek miał prawie promil. Jak się okazuje - nie było to jedyne przewinienie kierowcy. Mężczyzna miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 96 miesięcy obowiązujący od marca 2021 roku. 

Do trzeciego zdarzenia doszło tego samego dnia, ale trzy godziny później. oficer dyżurny kwidzyńskiej komendy otrzymał informację, że ulicą Żwirową sądząc po stylu jazdy, Fordem kieruje osoba pod wpływem substancji odurzających. Badanie alkomatem wykazało, że 49-latek miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo w policyjnym systemie ustalono, że miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez kwidzyński sąd na okres 36 miesięcy obowiązujący od lutego 2022roku.  

Na tym jednak nie koniec! O godzinie 2:00 do kontroli drogowej w Nebrowie Wielkim (gmina Sadlinki) policjanci zatrzymali kolejnego kierowcę Forda. Badanie 48-letniego mężczyzny alkomatem wykazało, że miał prawie promil alkoholu w organizmie. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujący samochodem powinien znać przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, dlatego policjanci przypominają:

  • stan po użyciu alkoholu ma miejsce, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone: grzywną nie niższą niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł), aresztem do 30 dni, zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
  • stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz kara pieniężna od 5 000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Zabójstwo w Mokrym. Brat zabił brata i rzucił się na ojca. Wstrząsająca relacja rodziców