flaga polski

i

Autor: Pixabay 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości

Obchody Święta Wojska Polskiego. Plan wydarzenia w Grudziądzu

2022-08-10 17:05

W najbliższą sobotę (13 sierpnia) w Grudziądzu odbędą się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Organizatorzy zaplanowali nie tylko oficjalne uroczystości, lecz również piknik dla mieszkańców.

Na początek w planie miejskich obchodów zaplanowano złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. To o godzinie 9.40. Z kolei o godzinie 10.00 rozpocznie się Msza Święta w Bazylice Mniejszej. Msza odbędzie się z udziałem wojskowej asysty honorowej, a jej oprawę muzyczną zapewni Chór Tibi Mariae.

Kwadrans po godzinie 11.00 rozpoczną się uroczystości patriotyczne na Rynku Głównym pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Będą one połączone z mianowaniem na pierwszy stopień podoficerski żołnierzy Legii Akademickiej.

O godz. 12.30 na Błoniach Nadwiślańskich rozpocznie się Festyn Wojskowy dla mieszkańców Grudziądza oraz wszystkich gości. W programie Festynu przewidziano między innymi: statyczny pokaz sprzętu wojskowego, atrakcje i zabawy dla dzieci, występy artystyczne, poczęstunek żołnierską grochówką.

W Grudziądzu 13, kalendarzowo 15

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia na mocy ustawy z 30 lipca 1992 r. Obchodzone jest na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, która stoczona została w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku. Było to jedno z największych i najważniejszych starć w dziejach naszej Ojczyzny. Była to zarazem decydująca bitwa w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r.

plakat wydarzenia

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Oficjalny plakat wydarzenia

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Ranni z wypadku na Chorwacji lecą do Polski wojskowym samolotem. Relacja z lotniska w Zagrzebiu