podpisanie umowy

i

Autor: Łukasz Piekarski Do Grudziądza trafi 12 nowych autobusów

Komunikacja Miejska

Nowe hybrydy trafią do Grudziądza. W ratuszu podpisano umowę z Solarisem

2023-05-11 10:38

W Grudziądzu już niebawem pojawią się nowe autobusy. W ratuszu podpisano umowę na dostarczenie 12 pojazdów w pełni hybrydowych marki Solaris.

MZK Grudziądz podpisał umowę na dostarczenie kolejnych 12 wozów hybrydowych. Dostawcą jest firma Solaris.

Właśnie teraz trwają dostawy 17 bezemisyjnych pojazdów elektrycznych. Niezwykle cieszymy się z dzisiejszego zamówienia, dzięki któremu jeszcze w tym roku pasażerowie transportu publicznego w Grudziądzu skorzystają z kolejnych nowoczesnych i ekologicznych autobusów naszej marki - mówi Jakub Zakrzewski, Dyrektor Sprzedaży Regionu Północnego w Polsce w Solaris Bus & Coach.

Zgodnie z warunkami kontraktu, opiewającego na kwotę 23,5 miliona złotych netto, kursy w mieście nowych autobusów hybrydowych mają rozpocząć się właśnie przed końcem 2023 roku.

W ciągu ostatnich lat wymieniliśmy zatem ponad połowę taboru na autobusy ekologiczne – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Wydajny napęd hybrydowy pojazdów istotnie wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa, a co za tym idzie ograniczenie kosztów funkcjonowania MZK. Przede wszystkim znacznie mniej szkodliwych substancji przedostawać się będzie do atmosfery.

Nowe autobusy wyposażone będą w funkcję zero-emission, czyli system Stop-and-Go. Oznacza to, że w trakcie postoju na przystanku pojazd będzie mógł mieć całkowicie wyłączony silnik spalinowy, a korzystać będzie z energii odzyskanej podczas hamowania - informuje Paweł Maniszewski, prezes MZK Grudziądz.

Każdym z nich podróżować będzie mogło maksymalnie 80 osób, z czego 25 miejsc będzie siedzących.

Nowe autobusy hybrydowe trafią do Grudziądza. Posłuchaj:

Inwestycja ma zostać dofinansowana na poziomie 85 procent z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl