testy autobusu grudziadz 2

i

Autor: Urząd Miejski W przyszłości miasto planuje zakup 17 autobusów elektrycznych

Miasto testuje autobus z elektrycznym napędem. Sprawdzą go w ekstremalnych warunkach [AUDIO]

2021-05-07 15:32

Do 19 maja na grudziądzkich ulicach testowany będzie nowy autobusów o napędzie elektrycznym. Miejski Zakład Komunikacji chce w ten sposób sprawdzić jak będą sprawować się autobusy z napędem innym niż te, którymi obecnie dysponuje miasto. W pierwszej kolejności testowany będzie zasięg w warunkach ekstremalnych.

Miejski Zakład Komunikacji w Grudziądzu rozpoczyna właśnie testy nowego autobusu o napędzie elektrycznym. Sprawdzany będzie przede wszystkim zasięg pojazdu oraz jego sprawność na grudziądzkich drogach. Docelowo miasto planuje w przyszłości zakup 17 autobusów elektrycznych. Test autobusu 3

Test ma na celu sprawdzenie kilku parametrów. Pierwszym jest zasięg – czy ten, który deklarowany przez producenta jest rzeczywiście osiągalny w warunkach tzw. ekstremalnych. Warunki ekstremalne to włączone ogrzewanie, włączona klimatyzacja i podjazdy pod duże wzniesienia – w naszym przypadku będzie to górka na Strzemięcinie. Chcemy sprawdzić w jaki sposób na zjazdach również pracuje system doładowywania baterii – mówi prezes MZK Paweł Maniszewski.

ZOBACZ TEŻ - Policjanci sterują ruchem na Kalinkowej i Bydgoskiej. Pomagają rozładować korki

Miasto chce na zakup nowych autobusów pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Docelowa wartość projektu to niemal 52 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść niespełna 39 mln zł.

Mamy nadzieję, że pozyskamy wsparcie finansowe na zakup 17 autobusów elektrycznych. Mamy już pewne doświadczenia, dlatego że w naszym mieście jeżdżą już bardzo nowoczesne autobusy hybrydowe. Jest to 7 nowych wozów, a więc idziemy w kierunku elektromobilności, która jest przyszłością. Dzisiejsza prezentacja to kolejny dowód na to, że idziemy w tym kierunku – mówi prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Mówi prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski. Posłuchaj:

Wnioski MZK o dotację na nowe pojazdy pozytywnie przeszły już ocenę formalną i czekają na ocenę merytoryczną.

Mówi Paweł Maniszewski, prezes MZK Grudziądz. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Raport z anteny 07.05, godz.10