olimpia sytuacja

i

Autor: Olimpia Grudziądz Olimpia Grudziądz początek sezonu sfinansowała z dwóch pożyczek

Na boisku są liderami, ale wciąż mają problemy finansowe. Co dalej z Olimpią Grudziądz?

2022-09-09 14:49

Piłkarze Olimpii Grudziądz wygrywają kolejne mecz w ramach rozgrywek III ligi grupy II. „Biało-zieloni” są liderem w tabeli i dopiero w ostatnim spotkaniu stracili pierwszą bramkę w tym sezonie. Jeśli chodzi o kwestie finansowe spółki… to już tak kolorowo nie jest.

Spółka Olimpia Grudziądz SA początek sezonu sfinansowała z dwóch pożyczek, ponieważ miasto wciąż jej niedokapitalizowała. W przestrzeni publicznej pojawiają się kolejne terminy sesji nadzwyczajnej, na której radni mają głosować nad zmianami w budżecie. I tutaj pojawia się następny znak zapytania. Nie wiadomo jak w sprawie dofinansowania piłkarskiej spółki zagłosują radni poszczególnych klubów.

"Nie dla obecnego prezesa Olimpii!"

Radni Koalicji Obywatelskiej z Grudziądza już od kilkunastu tygodnie powtarzają, że poprą dokapitalizowanie Olimpii, ale tylko pod warunkiem zmiany prezesa. Potwierdzili to w swoim oświadczeniu, które w tym tygodniu zaprezentowali na spotkaniu z mediami.

Dajemy tym oświadczeniem jasny i klarowny przekaz do mieszkańców, kibiców. Tak dla Olimpii, ale nie pod przewodnictwem prezesa Tomasza Asenskyego – mówił podczas konferencji prasowej radny Tomasz Smolarek z Koalicji Obywatelskiej.

W samym oświadczeniu czytamy:

Apelujemy do Prezydenta Grudziądza o pilną zmianę Prezesa Zarządu Olimpii Grudziądz S.A., a następnie pilne przedłożenie Radzie Miejskiej Grudziądza zmian w budżecie miasta gwarantujących dalsze funkcjonowanie drużyny piłkarskiej.

W trakcie samej konferencji prasowej pojawiały się pytania ze strony obecnych na miejscu dziennikarzy o głosowanie – na wypadek gdyby w zarządzie piłkarskiej spółki nie doszło jednak do zmian.

Ja nie wiem co trzeba jeszcze zrobić źle w tej spółce, żeby prezydent stracił zaufanie do prezesa. Jesteśmy przekonani, że ta argumentacja którą prezentujemy do mediów, spotka się z akceptacją prezydenta Glamowskiego i zmieni prezesa na takiego, który "będzie umierał za ten klub" – dodał radny Smolarek.

Pełną treść oświadczenia prezentujemy na samym końcu artykułu.

radno ko grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Radni Koalicji Obywatelskiej domagają się zmiany prezesa Olimpii Grudziądz

Spółka nie wzięła kolejnego kredytu

Olimpia Grudziądz – by zbudować kadrę i w ogóle wystartować w rozgrywkach trzeciej ligi – musiała w lipcu zaciągnąć dwie pożyczki od innych, miejskich spółek.

Pożyczki Olimpii Grudziądz:
  • - MPGN 130 tysięcy złotych
  • - Grudziądzki Park Przemysłowy 70 tysięcy złotych

Oba kredyty Olimpia powinna spłacić do końca sierpnia. Wiemy, że tak się jednak nie stanie.

Zarząd spółki Olimpia Grudziądz S.A. wystosował pisma, w których zwraca się z prośbą o zawarcie aneksów dotyczących terminu spłaty pożyczek i wydłużeniu go do końca września – poinformował Karol Piernicki, rzecznik ratusza.

Z czego obecnie funkcjonuje grudziądzki klub? W przestrzeni publicznej – jeszcze przed konferencją radnych Koalicji Obywatelskiej – zaczęły pojawiać się głosy, że piłkarska spółka zaciągnęła kolejną pożyczkę. Zastanawiali się na tym wspomniani radni.

Dochodzą do nas niepotwierdzone informacje o kolejnym kredycie jaki miała zaciągnąć spółka Olimpia Grudziądz – mówił radny Paweł Napolski.

Dzień później informacje o rzekomej pożyczce zostały zdementowane przez biuro prasowe Urzędu Miejskiego.

Z informacji przekazany przez prezesa spółki Olimpia Grudziądz wynika, że nie zostały zaciągnięte w ostatnich dniach żadne pożyczki – przekazał rzecznik ratusza.

Co z sesją nadzwyczajną?

Brak kolejnej pożyczki najprawdopodobniej równoznaczny jest z świecącą pustkami kasą klubu. Ratunkiem byłoby dokapitalizowanie, a żeby do niego doszło – potrzebna jest nadzwyczajna sesja z projektem uchwały o budżotowych zmianach. Zarówno terminu sesji, jak i samego dokumentu nadal brak. Nie wiadomo także o jaką kwotę chodzi. Z nieoficjalnych informacji wynika, że spółka potrzebuje ok. 1,3 miliona złotych.

Miasto nie podjęło jeszcze decyzji czy i kiedy dokapitalizuje spółkę Olimpia Grudziądz – informował przed kilkoma dniami Karol Piernicki z Urzędu Miejskiego.

Brak terminu sesji z pewnością wynika z ogromnych wątpliwości, jakie mają radni.

Ciężko podjąć decyzję w tym temacie. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę, że jest wiele innych wydatków w tym mieście. Z drugiej strony są grupy mieszkańców, którzy chcieliby mieć profesjonalną drużynę piłkarską – mówił radny Krzysztof Kosiński z Prawa i Sprawiedliwości.

Zdanie w temacie ewentualnego wsparcia piłkarskiej spółki wyraził również radny niezrzeszony, Arkadiusz Goszka. Przewodniczący Stowarzyszenia „Czas Grudziądza” już podczas sierpniowej komisji sportu zadał prezesowi Olimpii wiele, bardzo szczegółówych pytań. Jak sam dodał, obecnie jest na etapie analizy odpowiedzi jakie otrzymał. Zaproponował jednak rozwiązanie, która mogłoby zostać wdrożone w przyszłości.

Zapytajmy o zdanie mieszkańców Grudziądza. Możemy to zrobić w formie konsultacji społecznych lub referendum. Jeśli będzie większa wola wspierania Olimpii, to jako przedstawiciele mieszkańców będziemy realizować ich postanowienia – zaproponował radny Goszka.

Olimpia udanie rozpoczęła sezon

Problemy finansowe grudziądzkiego klubu zdają się nie przeszkadzać piłkarzom w pokonywaniu kolejnych rywali w rozgrywkach ligowych. Olimpia po sześciu rozegranych kolejkach jest liderem w swojej grupie, a zespół trenera Bogusława Baniaka potrafi zaaplikować swoim rywalom po 4-5 bramek na mecz.

Grudziądzanie w ten weekend zagrają mecz na wyjeździe. Jutro (10 września) o godzinie 15 zmierzą się na wyjeździe z Pogonią Nowe Skalmierzyce.

W międzyczasie do kadry pierwszego zespołu włączony został kolejny wychowanek „Biało-zielonych”, Mateusz Rumiński. 21-latek już w sezonie 2018/2019 (Olimpia występowała wówczas na boiskach drugiej ligi) miał okazję trenować z seniorską drużyną, a nawet zadebiutować w rozgrywkach ligowych. Młody pomocnik w ostatnich sezonach grał i trenował m.in. w Unii Janikowo.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Deskorolkowe Mistrzostwa Olsztyna vol.2

Oświadczenie radnych Koalicji Obywatelskiej w sprawie Olimpii Grudziądz

Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia” jest najstarszym istniejącym klubem sportowym w Grudziądzu. To duma naszego miasta, która w przyszłym roku będzie świętowała 100-lecie istnienia. To właśnie z tego klubu wywodzi się sekcja piłki nożnej, której prowadzenie wpisane jest w działalność spółki akcyjnej istniejącej pod firmą Olimpia Grudziądz S.A..

Bardzo zależy nam na rozwoju sportu w naszym mieście, dlatego jako radni Rady Miejskiej Grudziądza wspieraliśmy, wspieramy i nadal będziemy wspierać zarówno Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia”, funkcjonujący w formie stowarzyszenia, w którym działają sekcje lekkiej atletyki i judo oraz autonomiczna sekcja tenisa stołowego, jak i miejską spółkę Olimpia Grudziądz S.A., prowadzącą drużynę piłkarską.

Na sercu leży nam dalsze funkcjonowanie wszystkich sekcji sportowych działających w stowarzyszeniu i spółce akcyjnej, dlatego, podobnie jak wielu grudziądzan, z niepokojem patrzymy na sytuację w Olimpii Grudziądz S.A.. Prezes Zarządu tej miejskiej Spółki od trzech lat obrachunkowych nie realizuje celów zarządczych, a drużyna piłkarska, powierzona do prowadzenia Spółce, pod jego rządami spadła najpierw z pierwszej ligi do drugiej, następnie z drugiej do trzeciej, a w ostatnim sezonie, pomimo zapewnień Prezesa oraz znacznego zaangażowania środków z budżetu miasta, nie wywalczyła awansu do rozgrywek drugiej ligi piłki nożnej.

18 października 2021 r., podczas sesji Rady Miejskiej Grudziądza, Prezes Tomasz Asensky otrzymał od nas siedem czerwonych kartek. W taki sposób wyraziliśmy swój brak zaufania do Prezesa Zarządu miejskiej spółki, który nie realizuje celów zarządczych, swoim sposobem zarządzania doprowadził do spadku drużyny piłkarskiej z pierwszej do trzeciej ligi, a nas poinformował: „Nie jestem uwiązany do Olimpii i nie będę za nią umierał”. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że dalsze funkcjonowanie Spółki uzależnione jest od przekazania jej środków na bieżące funkcjonowanie, kierując się dobrem klubu o pięknych tradycjach, jednogłośnie poparliśmy objęcie dodatkowych akcji w Olimpii Grudziądz S.A. o wartości 1 mln zł, oczekując wspólnie z mieszkańcami naszego miasta awansu drużyny piłkarskiej do rozgrywek drugiej ligi piłki nożnej.

Niestety, w minionym roku obrachunkowym Prezes Zarządu Olimpii Grudziądz S.A. kolejny raz nie zrealizował celów zarządczych, a drużyna piłkarska, pomimo zapewnień Prezesa oraz znacznego zaangażowania środków z budżetu miasta, nie wywalczyła awansu do rozgrywek drugiej ligi piłki nożnej.

Całym sercem jesteśmy z Olimpią Grudziądz! Od chwili powstania Spółki w 2013 r. głosowaliśmy i nadal będziemy głosować za wsparciem klubu z budżetu miasta. Uważamy jednak, że konieczna jest zmiana Prezesa Zarządu miejskiej spółki. Olimpia Grudziądz potrzebuje człowieka, który poprowadzi ją do zwycięstwa, przywróci należne jej miejsce w pierwszej lidze piłki nożnej oraz „będzie za nią umierał”.

Po raz kolejny apelujemy do Prezydenta Grudziądza o pilną zmianę Prezesa Zarządu Olimpii Grudziądz S.A., a następnie pilne przedłożenie Radzie Miejskiej Grudziądza zmian w budżecie miasta gwarantujących dalsze funkcjonowanie drużyny piłkarskiej. Olimpia Grudziądz potrzebuje stabilizacji finansowej oraz sukcesu sportowego!