publikacja muzeum

i

Autor: Nadesłane Publikacja podzielona została na dwa tomy

Muzeum wydaje publikację o historii Grudziądza. Premiera on line na facebooku [AUDIO]

2021-02-23 12:26

Grudziądzkie muzeum przy współpracy z toruńskim Towarzystwem Naukowym wydało nową publikację historyczną. To „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic”. Promocję wydawnictwa zaplanowano on line, już 26 lutego na profilu facebookowym Muzeum.

Podczas promocji publikacji będzie można wysłuchać wykładu prof. Waldemara Rozynkowskiego pt. „Między kontynuacją a przełomem. Chrześcijaństwo w Grudziądzu od XIII w. do końca I poł. XVII w.”.

Idea publikacji serii „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic” narodziła się w środowisku badaczy grudziądzkich i toruńskich, skupionych w redakcji „Rocznika Grudziądzkiego”. Publikacja ma charakter monografii historycznej miasta. Nie mniej należy podkreślić, iż współcześni badacze na drodze do pełnej monografii dziejów Grudziądza na skutek strat wojennych nie są w korzystnej sytuacji źródłowej. Wiele też kwestii pozostaje w dalszym ciągu na uboczu zainteresowania badaczy - mówi Marta Bolek-Maszewska z grudziądzkiego Muzeum.

ZOBACZ TEŻ - Uczniowie "Plastyka" będą mieli bliżej na zajęcia? Zdecydują o tym radni na sesji w lutym!

Seria wydawnicza „Graudentum” ma zachęcić do poszukiwań i otwarcia nowych kart historii miasta. Publikacja podzielona została na dwa tomy.

Pierwszy tom serii poświęcony został średniowiecznym dziejom miasta i znajdują się w nim teksty w przeważającej mierze znane czytelnikom z publikacji w „Roczniku Grudziądzkim”, ale obecnie poprawione i uzupełnione. W tomie drugim, poświęconym okresowi wczesnonowożytnemu, zawarte zostały treści ukazujące Grudziądz i okolice w dobie Złotego Wieku w I Rzeczpospolitej - dodaje nasza rozmówczyni.

Oba tomy serii zostały wydane przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

O nowej publikacji opowiada Marta Bolek-Maszewska z grudziądzkiego Muzeum. Posłuchaj:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Złodzieje polują na te marki samochodów | ESKA XD #016