posel szymanski

i

Autor: Radio Eska Poseł Tomasz Szymański

lex Tusk

Komisja i rosyjskie wpływy. Poseł Tomasz Szymański z Grudziądza krytycznie o ustawie

2023-06-01 12:15

Parlamentarzysta z Grudziądza krytykuje ustawę o powstaniu komisji do zbadania wpływów rosyjskich w Polsce. Poseł Tomasz Szymański z Koalicji Obywatelskiej był w zespole, który oceniał wspomniany dokument. Jak zaznacza – to działanie rządu jest niezgodne z prawem.

Ustawa była negatywnie zaopiniowana przez sejmową komisję MSWiA. Mimo to została przegłosowana przez sejmową większość, a później podpisana przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Uczniowie szkoły średniej i studenci znają zasady trójpodziału władzy. Mamy władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Po raz pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu mamy taką sytuację, że ta komisja będzie skupiała w sobie władzę wykonawczą, sądowniczą i ustawodawczą - mówi poseł Tomasz Szymański.

Lokalny parlamentarzysta dodaje także, że badaniem rosyjskich wpływów w Polsce powinny zajmować się inne podmioty. 

Co robiła prokuratura, co robił kontrwywiad, co robiły służby do tego powołane? Parasol służb specjalnych w Polsce jest przecież bardzo szeroki. Czy te podmioty nie były w stanie stwierdzić, że ktoś działa, jest podejrzany o szpiegostwo lub ktoś działa na niekorzyść państwa Polskiego? - pyta.

Tomasz Szymański jako vice-przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji pracował przy opiniowaniu tej ustawy. Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Grudziądzu - jedynym celem tego dokumentu jest wyeliminowaniu polityków opozycji z życia publicznego. 

Ustawa ma być ewidentnym narzędziem przed albo już trwającą kampanią wyborczą. W sposób absolutnie nie zgodny z przepisami prawa i regułami międzynarodowymi ma pozbawić osoby publiczne możliwości kandydowania w wyborach do sejmu i senatu - dodaje grudziądzki parlamentarzysta.

Do powołania komisji odnieśli się także lokalni radni Prawa i Sprawiedliwości. 

Ja uważam, że to jest bardzo dobra i roztropna decyzja. Ktokolwiek się takiej ustawy boi, to znaczy, że coś mówić kolokwialnie ma za uszami. Ta ustawa jest bardzo potrzebna i co jest ważne, ona będzie działała cały czas. Nie jest powołana tylko do końca kadencji - mówi radny Miłosz Joniec.

Poseł Szymański podczas spotkania z dziennikarzami poinformował również o wzroście zainteresowania wśród grudziądzan wyjazdem na marsza do Warszawy. Ten odbędzie się 4 czerwca.

Mieliśmy wcześniej zapełnione trzy autobusy. W ostatnich dniach pojawili się kolejni chętni i będziemy mieli czwarty - dodaje parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Szydło ostro w PE w czasie debaty o Lex Tusk. "Wstyd Sikorski! Wstyd!"