szpital grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Do niektórych poradni trzeba czekać ponad dwa lata

Służba zdrowia

Kolejki do poradni specjalistycznych w Grudziądzu budzą postrach! Najdłużej na wizytę trzeba czekać ponad 2 lata

2023-05-23 10:56

Gigantyczne kolejki do grudziądzkich przychodni. Do niektórych specjalistów trzeba czekać nawet ponad dwa lata. Tutaj na prowadzenie w tej niechlubnej klasyfikacji wyłania się poradnia gastroenterologiczna.

Problem długich kolejek do specjalistów nie dotyczy jednak wyłącznie mieszkańców Grudziądza. To kwestia ogólnopolska. Jeśli chodzi o szpital w naszym mieście - to najdłuższy czas oczekiwania sięga ponad dwóch lat.

Z danych władz szpitala wynika, że najdłużej pacjenci muszą czekać aby dostać się do poradni gastroenterologicznej – to 800 dni. 729 dni czeka się z kolei na wizytę w poradni alergologicznej. Długo czeka się także na oddziałach. Tutaj na prowadzeniu jest oddział otolaryngologiczny – to 625 dni. Oddział chirurgii naczyń – 608, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy 497 dni.

  • poradnia gastroenterologiczna – 800 dni
  • poradnia alergologiczna -  729 dni
  • oddział otolaryngologiczny – 625 dni
  • oddział chirurgii naczyń – 608 dni
  • zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy – 497 dni

Nie brakuje także danych korzystnych dla grudziądzkich pacjentów. Chodzi oczywiście krótkie kolejki do specjalistów. Te są na przykład do poradni patologii noworodka - w tym przypadku czeka się jeden dzień, czy też poradnia kardiochirurgiczna – 9 dni.

  • poradnia patologii noworodka – 1 dzień
  • poradnia kardiochirurgiczna – 9 dni
  • poradnia dla kobiet w ciąży – 16 dni
  • poradnia chirurgii ogólnej – 17 dni
  • poradnia psychologiczna – 27 dni

O długie kolejki do poradni pytał na ostatniej sesji radny SOG, Piotr Rohde. W odpowiedzi - władze lecznicy - podzieliły się nowym sposobem na ich skrócenie. To zmiana sposobu kontraktowania.

Przeszliśmy na system odpłatności za wykonaną poradę, a nie za godzinę czy inny zryczałtowany sposób. Wynika to z tego, że porady w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej są nielimitowane i im więcej wykona tych porad lekarz tym jest większa korzyść dla niego - tłumaczy Maciej Hoppe, dyrektor "Biegańskiego".

Dane przedstawione w artykule zostały zaprezentowane radnym Grudziądza podczas kwietniowej sesji (25 kwietnia).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Remont Biskupiej Górki trwa i trwa. Sprawdziliśmy, jak zmieni się oblicze i kiedy zostanie zakończony!