lewica szpital

i

Autor: Łukasz Piekarski Posłowie Lewicy pod szpitalem w Grudziądzu

Polityka

Posłowie Lewicy z wizytą w szpitalu w Grudziądzu. "Czas na systemowe rozwiązania"

2023-05-21 10:32

Posłowie Lewicy odwiedzili grudziądzki szpital. Na spotkaniu z dyrekcją poruszano sprawę gigantycznie zadłużonych lecznic. - Spotykamy się z przedstawicielami szpitali w całym kraju – mówił poseł Marcin Kulasek.

Wśród tematów - prócz wysokiego zadłużenie polskich szpitali - pojawił się także wątek organów prowadzących lecznicę. W przypadku Grudziądza jest to lokalny samorząd.

Muszą przy najbliższej przyszłości zostać powołane podmioty do prowadzenia szpitali. Nie może być takiej sytuacji, że organem dla jednego szpitala będzie starosta, dla drugiego burmistrz, wójt lub prezydent. Są także szpitale prywatne, które powstawały w naszym kraju. Są takie chociażby w moim okręgu wyborczym - mówił poseł Wiesław Buż. 

Lewica ma prostą drogę, jeśli chodzi o służbę zdrowia. To przede wszystkim fakt, że jesteśmy przeciwni prywatyzacji i komercjalizacji szpitali. Co do rozwiązań systemowych, chcemy właśnie na ten temat porozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi stronami - dodał wspomniany na wstępie, poseł Marcin Kulasek. 

Obecne zadłużenie grudziądzkiego szpitala sięga ponad 500 milionów złotych. „Biegański” pod tym względem jest w ścisłej – niechlubnej czołówce.

Tutaj organem prowadzącym jest miasto. U nas takie szpitale mają organ prowadzący jako urząd marszałkowski - przekazał poseł Jacek Czerniak. 

Parlamentarzyści Lewicy podczas konferencji w Grudziądzu odnieśli się także do ostatnich propozycji programowych rządu. Chodzi o tę, która dotyczy bezpłatnych leków.

Dwa lata temu Lewica złożyła projekt leków za pięć złotych. Od dwóch lat ten projekt leży w sejmowej zamrażalce. Dzisiaj prezes Kaczyński chodzi i mówi, że leki będą bezpłatne. To jak to jest?! Chce bezpłatnych leków, chce żeby ludzie mogli się leczyć, czy chce po prostu karmić obywateli kiełbasą wyborczą - pytała posłanka Lewicy, Beata Maciejewska.

Przypomnijmy, pozostałe propozycje rządu to zwiększenie kwoty z 500 plus na 800 plus oraz bezpłatne autostrady.

Okrągły stół Lewicy w Grudziądzu

Podczas spotkania z dziennikarzami zapowiedziano również zaplanowany na poniedziałek (22 maja) Kujawsko - Pomorski Okrągły Stół wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. To wydarzenie odbędzie się o godzinie 11 w LOFCIE na Rynku Głównym.

Zgłoszenia przyjmowane są w specjalnym formularzu, który dostępny jest pod poniższym linkiem:

FORMULARZ OKRĄGŁY STÓŁ

Nasze pokolenie niestety żyje w czasach tzw. kryzysu, czy to jeśli chodzi o pandemię koronawirusa, czy jeśli chodzi o kryzys klimatyczny, czy nawet o wojnę na Ukrainie. To wszystko wpływa na młode osoby. Mamy obecnie pandemię depresji wśród młodych osób - informował wcześniej Mateusz Orzechowski z Młodej Lewicy, która jest jednym z organizatorów okrągłego stołu w Grudziądzu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl