Kim jest Ha Ga? To znana graficzka, która tworzyła do tak kultowych tytułów jak „Szpilki”, czy „Świerszczyk”. Ilustrowała także bajki m.in. Tuwima i Brzechwy.
Wiedziałam, że chcę napisać biografie. Wiedziałam także, że pisanie biografii wymaga dużego nakładu pracy i czasu, więc podeszłam do tego misyjnie. Chciałam wyciągnąć jakąś kobietę, o której po prostu zapomniano - mówi nam Agata Napiórska.
Praca nad książką trwała prawie cztery lata. Z pewnością potrwałaby dłużej, gdyby nie postać córki tytułowej rysowniczki, Zuzanny Lipińskiej.
Dobrze jest mieć tzw. błogosławieństwo rodziny i ja na szczęście takie miałam. Zuzanna Lipińska udostępniła mi całe archiwum prywatnej korespondencji swojej matki, ojca oraz pomiędzy nią, a jej mamą - dodaje pisarka.
Całą rozmowę z Agatą Napiórską znajdziecie w poniższym podcaście:
Anna Gosławska-Lipińska (1915 - 1975), znana jako Ha-Ga, była wybitną polską rysowniczką, ilustratorką i projektantką plakatów. Przez 40 lat, co tydzień aż do śmierci, Ha-Ga publikowała w „Szpilkach” dwa rysunki, na każdym dwie rozmawiające ze sobą, łatwo rozpoznawalne postaci, z charakterystycznymi okrągłymi oczyma. Klimat tych dialogów, zabawa językiem, rozkoszowanie się kalamburem, absurdem i niedopowiedzeniem cieszyły się ogromną popularnością wśród czytelników powojennych „Szpilek”, o czym świadczą plebiscyty na ulubionych rysowników, w których Ha-Ga regularnie zwyciężała. Była też ogromnie popularną autorką ilustracji do książek dla dzieci.
Agata Napiórska – urodzona w Grudziądzu w 1983 roku, dziennikarka i tłumaczka, autorka książek „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”, „Ha-Ga. Obrazki z życia” i dwóch tomów „Jak oni pracują”. Na co dzień redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie”. Mieszka w Warszawie.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]