wywiad agata

i

Autor: Nadesłane / Biblioteka Miejska w Grudziądzu Agata Napiórska na spotkaniu w Bibliotece Miejskiej w Grudziądz

Literatura

Powstała książka o znanej rysowniczce z lat 50' i 60'. Napisała ją Agata Napiórska, która pochodzi z Grudziądza

2023-05-18 20:41

Postanowiła przypomnieć znaną w latach 50 i 60 satyryczną rysowniczkę. Pochodząca z Grudziądza pisarka, Agata Napiórska napisała książkę Annie Gosławskiej-Lipińskiej (ps. Ha Ga).

Kim jest Ha Ga? To znana graficzka, która tworzyła do tak kultowych tytułów jak „Szpilki”, czy „Świerszczyk”. Ilustrowała także bajki m.in. Tuwima i Brzechwy.

Wiedziałam, że chcę napisać biografie. Wiedziałam także, że pisanie biografii wymaga dużego nakładu pracy i czasu, więc podeszłam do tego misyjnie. Chciałam wyciągnąć jakąś kobietę, o której po prostu zapomniano - mówi nam Agata Napiórska.

Praca nad książką trwała prawie cztery lata. Z pewnością potrwałaby dłużej, gdyby nie postać córki tytułowej rysowniczki, Zuzanny Lipińskiej.

Dobrze jest mieć tzw. błogosławieństwo rodziny i ja na szczęście takie miałam. Zuzanna Lipińska udostępniła mi całe archiwum prywatnej korespondencji swojej matki, ojca oraz pomiędzy nią, a jej mamą - dodaje pisarka.

wywiad agata

i

Autor: Nadesłane / Biblioteka Miejska w Grudziądzu Agata Napiórska

Całą rozmowę z Agatą Napiórską znajdziecie w poniższym podcaście:

Rozmowa z pisarką Agatą Napiórską. Posłuchaj:

Anna Gosławska-Lipińska (1915 - 1975), znana jako Ha-Ga, była wybitną polską rysowniczką, ilustratorką i projektantką plakatów. Przez 40 lat, co tydzień aż do śmierci, Ha-Ga publikowała w „Szpilkach” dwa rysunki, na każdym dwie rozmawiające ze sobą, łatwo rozpoznawalne postaci, z charakterystycznymi okrągłymi oczyma. Klimat tych dialogów, zabawa językiem, rozkoszowanie się kalamburem, absurdem i niedopowiedzeniem cieszyły się ogromną popularnością wśród czytelników powojennych „Szpilek”, o czym świadczą plebiscyty na ulubionych rysowników, w których Ha-Ga regularnie zwyciężała. Była też ogromnie popularną autorką ilustracji do książek dla dzieci.

Agata Napiórska – urodzona w Grudziądzu w 1983 roku, dziennikarka i tłumaczka, autorka książek „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”, „Ha-Ga. Obrazki z życia” i dwóch tomów „Jak oni pracują”. Na co dzień redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie”. Mieszka w Warszawie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl