ukraina grudziadz

i

Autor: Nadesłane W Grudziądzu działa ponad 50 punktów zbiórki

Grudziądzanie wspierają mieszkańców Ukrainy ogarniętych wojną [INFORMACJE]

2022-03-05 14:10

Do magazynu centralnego, który zlokalizowany jest w Grudziądzkim Parku Przemysłowym zjechały się już pierwsze dary od mieszkańców naszego miasta. Na terenie Grudziądzu funkcjonuje ponad 50 miejskich punktów zbiórki. Ponadto własne punkty tworzą także sami mieszkańcy.

W grudziądzkim ratuszu działalność rozpoczął miejski punkt informacyjny. Funkcjonuje w godzinach 8-17. Urzędnicy zachęcają również korzystać z kontaktu telefonicznego oraz mailowego (szczegóły na grafice poniżej).

ukraina grudziadz pomoc

i

Autor: Nadesłane/Urząd Miejski w Grudziądzu Grafika punktu informacyjnego w grudziądzkim ratuszu

Miasto zorganizowało również punkty odbioru darów. Pełen ich wykaz znajduje się TUTAJ. Jeśli ktoś zorganizował zbiórkę własnymi siłami, jest możliwość zgłoszenia się i zamówienia transportu, którym Miasto dysponuje.

Prosimy o zgłoszenia głównie z dużych zbiórek, które wypełnią całego busa - mówi Karol Piernicki, rzecznik ratusza.

Wojewoda przygotował również listę najpotrzebniejszych rzecz. Dostępna jest ona TUTAJ

Jeśli chodzi o żywność to prosimy by była ona z jak najdłuższym terminem ważności - dodaje przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Grudziądz jest także przygotowany na przyjęcie uchodźców. Miasto zabezpieczyło m.in. szkolną bursę. 12 mieszkań przygotowuje również Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami.

Obecnie trwają tam niewielkie prace remontowe i porządkowe. Pracownicy zaangażowali się w wyposażenie tych lokali. Do wsparcia zachęcamy także mieszkańców. Potrzebujemy mebli, sprzętu i elementów dekoracyjnych - mówi Jagoda Szczerbowska z biura zarządu MPGN-u.

Rzeczy można dostarcza do siedziby spółki przy Curie-Skłodowskiej. Jeśli ktoś będzie miał problem z dostarczeniem mebli lub sprzętu, MPGN zapewni transport.

Wpłaty na konto

W Grudziądzu przygotowano również specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze. Zebrane środki przeznaczone zostaną na obywateli Ukrainy, którzy przyjadą do naszego miasta.

Trwa wojna u naszych sąsiadów dlatego łączymy nasze siły ponad wszystkimi barierami - podkreśla Joanna Kapusta, prezes Stowarzyszenia Otwarte Serca z Grudziądza, które uruchomiło konto.

Wpłaty zbierane są na koncie - nr - 83 2490 0005 0000 4530 2971 3568. Ważne, aby wpłacając datki w tytule przelewu znalazł się dopisek "POMOC DLA UKRAINY". 

W magazynie brakuje kartonów

Obecnie w magazynie centralnym darami zebranym od mieszkańców zajmują się pracownicy wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego ratusza. Niebawem potrzebni będą jednak wolontariusze. Obecnie największy kłopot jest z kartonami.

Na teraz potrzebujemy natomiast europalet oraz jak najwięcej kartonów. Mogą być nowe lub używane. Mieszkańcy, którzy będą je chcieli przekazać muszą skontaktować z urzędnikami - dodaje Karol Piernicki.

Jednocześnie urzędnicy nalegają, aby darów na własną rękę nie przynosić do magazynu centralnego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Dyrektor kijowskiego teatru o tym jak broni się Ukraina