zbiorka groby

i

Autor: Łukasz Piekarski Środki zebrane będą m.in. na renowację grobu byłego wiceprezydenta Grudziądza

Grudziądzanie będą zbierali pieniądze na renowację starych grobów. Kiedy odbędzie się kwesta?

2022-10-17 13:03

Odnowią opuszczone i zabytkowe groby. Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznej kwesty na grudziądzkim cmentarzu komunalnym. Podobnie jak przed rokiem – środki zbierane będą przez dwa dni: 30 października i 1 listopada.

Przez dwa dni będą kwestowali na rzecz starych i opuszczonych grobów. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Grudziądzu przygotowują coroczną zbiórkę na cmentarzu komunalnym.

Kwesta odbędzie się w niedzielę 30 października w godzinach od 10 do 16 oraz 1 listopada w godzinach od 9 do 14. W tym roku będziemy chcieli obsadzić wszystkie bramy wejściowe na cmentarz - mówi Rafał Heidek z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu.

Środki zebrane podczas tegorocznej zbiórki zostaną wykorzystane na renowację aż trzech nagrobków.

Będzie to nagrobek świętej pamięci Stefana Lipińskiego. To 12-letni chłopiec, który zmarł 1933 roku. Drugi to nagrobek Włodzimierza Bobrowskiego, którzy w czasach przedwojennych był bankierem. Trzeci nagrobek należy do Romana Krobskiego, czyli byłego wiceprezydenta Grudziądza - wylicza jeden z organizatorów zbiórki.

zbiorka groby 2

i

Autor: Łukasz Piekarski Nagrobek przedwojennego bankiera
zbiorka groby 3

i

Autor: Łukasz Piekarski Nagrobek Stefana Lipińskiego

Wolontariusze mile widziani

Wolontariusze podczas tegorocznej zbiórki mają obsadzić wszystkie bramy. Chętni do pomocy wciąż mogą się zgłaszać. 

Najlepiej zrobić to przez naszego facebooka "Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu" - informuje Heidek.

W tym roku kwesta odbędzie się wyłącznie na cmentarzu. Nie będzie równoległej zbiórki na internetowych portalach.

Postanowiliśmy, że będziemy odchodzili od takiej formy zbierania pieniędzy. Ostatnia zbiórką, którą dwa lata temu uruchomiliśmy w sieci nie przyniosła efektu - dodaje szef Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu.

Dla przypomnienia - zbiórka odbędzie się 30 października i 1 listopada. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: eska@grudziadz.pl

Joanna Racewicz o swoich uczuciach, kiedy rozmawiała z uciekającymi przed wojną Ukraińcami: „Nie sposób było zachować zimną krew”