imieniny kopernik

i

Autor: Łukasz Piekarski Obchody wraz ze złożeniem kwiatów odbyły się pod pomnikiem astronoma

Grudziądz. Uczcili imieniny Mikołaja Kopernika [FOTO]

2022-12-06 14:21

6 grudnia przypadają imieniny Mikołaja Kopernika. W związku z tym pod pomnikiem astronoma zorganizowano uroczyste obchody.

Kwiatami i słodkościami świętowali imieniny Mikołaja Kopernika. Miłośnicy astronomii w Grudziądzu spotkali się pod jego pomnikiem. Wydarzenie było również podsumowaniem roku Kopernika w naszym mieście.

Mikołaj Kopernik stoi w Grudziądzu na dwóch nogach: tej astronomicznej i ekonomicznej. Ja myślę, że ten rok Mikołaja Kopernika ekonomisty w naszym mieście to potwierdził - mówi Sebastian Soberski z grudziądzkiego Planetarium.

Mijający rok obchodzimy w Grudziądzu pod hasłem Roku Mikołaja Kopernika Ekonomisty. Związki słynnego astronoma z naszym miastem są dobrze znane. To właśnie 21 marca 2022 roku minęło 500 lat od wygłoszenia przez niego na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu traktatu „O szacunku monety” („De aestimatione monetae”).

W traktacie tym Kopernik sformułował teorię, zgodnie z którą pieniądz gorszy wypiera lepszy. Kontynuacja zawartych tam rozważań przyczyniła się do przeprowadzenia reformy monetarnej Decjusza, dzięki której uporządkowano system monetarny Królestwa Polskiego i ziem zależnych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Eska Summer City Olsztyn! Stare Miasto i Ławeczka Mikołaj Kopernika