stan wojenny

i

Autor: Łukasz Piekarski Obchody odbyły się przy pomniku Solidarności w Grudziądzu

Grudziądz. Tak wyglądały obchody 41. rocznicy ogłoszenia w Polsce stanu wojennego [FOTO]

2022-12-13 20:17

​Obawa, strach, przerażenie, niepewność jutra. Takie emocje towarzyszyły grudziądzanom 13 grudnia 1981 roku. Tego dnia w całym kraju internowano tysiące ludzi, nie działały telefony a na ulicach pojawiło się wojsko. Tego dnia w Polsce wprowadzono stan wojenny.

Uroczyste obchody zorganizowano przy pomniku "Solidarności". W trakcie spotkania nie brakowało łez i wspomnień. Przykładem jest Adam Chojnacki, który tamten dzień spędził na Śląsku.

Pamiętam, że nasza kopalnia, w której pracowaliśmy była obstawiona. Przyjechało ZOMO i ogólnie strasznie tam było. Po całym dniu, gdzie żeśmy przebywali wszyscy razem rozgonili nas i na koniec poczęstowali zimną wodą z armatek. Wróciłem do domu cały mokry i zmarznięty, ponieważ o tej porze panował wtedy straszny mróz - wspomina Adam Chojnacki, jeden z działaczy grudziądzkiej Solidarności.

W uroczystościach udział wzięła również wiceprezydent Grudziądza, Róża Lewandowska, która również wspominała tamte dni.

Pamiętam czołgi na granicach miasta, pamiętam tamten zakaz wychodzenia z domu. Jako młoda dziewczyna buntowałam się przeciwko temu, co wówczas się działo w naszym kraju - dodaje Róża Lewandowska.

Uroczystości z udziałem młodzieży

Obchodom towarzyszyła część artystyczna w wykonaniu uczniów III Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Rolniczych.

Takie spotkania to dla nas żywa lekcja historii. Często w naszej szkole organizowane są prelekcje z ludźmi, którzy stan wojenny przeżyli. To zawsze wyjątkowy czas - mówi Cezary Romanowski z III LO w Grudziądzu.

Nie było nas wtedy, ale wiemy o tamtych wydarzeniach właśnie z opowieści tych ludzi - dodaje Julia Jelińska z Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu.

Medale i porozumienie

W refektarzu Urzędu Miejskiego w obecności prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego miało miejsce wręczenie medali nadanych przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zasłużonym działaczom grudziądzkiej „Solidarności”: Stanisławowi Wajsgerberowi i Józefowi Ziemerowi. Akt ten dokonany został przez przewodniczącego grudziądzkiej „Solidarności” Krzysztofa Brzeskiego, któremu towarzyszyli inni jej działacze.

Z kolei Łukasz Piasecki, obecnie dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Grudziądzu otrzymał medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego nadany mu m.in. za zasługi na rzecz popularyzacji historii „Solidarności”.

Między NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Bydgoskiego Oddział Grudziądz, a gminą-miastem Grudziądzem podpisane zostało też porozumienie w sprawie umacniania i kreowania postaw patriotycznych wśród młodzieży i lokalnej społeczności, uhonorowania historycznych postaw obywatelskich w czasach walki o niepodległość, wolność i demokrację oraz godność człowieka ze szczególnym uwzględnieniem okresu działa NSZZ „Solidarność”.

Drugie obchody nieco wcześniej

Pierwsze obchody przy pomniku Solidarności w Grudziądzu zorganizowano już o godzinie 11. Wzięli w nich udział m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kosiński oraz Andrzej Wiśniewski.

Uczestnicy najpierw oddali hołd ofiarom stanu wojennego, a później złożyli kwiaty pod pomnikiem. Zapalono również znicze pod tablicą pamiątkową śp. Anny Walentynowicz i pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bazylice św. Mikołaja.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl