groby 1

i

Autor: Łukasz Piekarski Ratusz o zniszczonych grobach wie od połowy listopada

Zniszczone groby na cmentarzu wojennym w Grudziądzu. Policja szuka sprawców

2022-12-08 15:56

Jedne są połamane, a drugie całkowicie wyrwane z ziemi. Na zabytkowym cmentarzu wojennym w Grudziądzu zniszczono ok. 10 nagrobków. Do uszkodzeń - jak się okazuje - doszło w połowie listopada.

Połamane i wyrwane z ziemi. Ktoś uszkodził ok. 10 nagrobków na zabytkowym cmentarzu wojennym w Grudziądzu. To w tym miejscu na początku listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 zorganizowali akcję uprzątnięcia terenu.

Niespełna miesiąc temu byliśmy tutaj wraz z grupką ok. 40 uczniów uprzątnąć ta nagrobki. A teraz ktoś je zniszczył. Użyto sporej siły, żeby je uszkodzić i złamać. Jest nam smutno - mówi Remigiusz Prządka, nauczyciel historii z SP nr 2 w Grudziądzu.

Do zniszczeń - jak poinformował ratusz - najprawdopodobniej doszło w okolicach 14 listopada. Dzień później urzędnicy o całym zajściu poinformowali Komendę Miejską Policji w Grudziądzu.

Chodzi dokładnie o zniszczenie ok. 6 nagrobków - mówi Karol Piernicki, rzecznik ratusza.

Brak świadków, brak monitoringu

Sprawców dewastacji obecnie szukają grudziądzcy policjanci. Sprawa wydaje się być trudna do rozwiązania.

Nie mamy w tej chwili namiarów na żadnych świadków. W tym miejscu nie ma również zainstalowanego monitoringu. Prowadzimy obecnie działania operacyjne i liczymy na zgłoszenia - dodaje Łukasz Kowalczyk z KMP w Grudziądzu.

To właśnie przez prowadzone przez policjantów dochodzenie - teren cmentarza wojennego nie mógł zostać uporządkowany. Prace naprawcze są jednak w planie - najwcześniej na początek przyszłego roku.

Z uwagi na to, że jest końcówka roku, trudno byłoby w tej chwili znaleźć środki w budżecie miasta. Wydział Środowiska jest jednak przygotowany na to, aby w styczniu przyszłego roku wyłonić wykonawcę i zabezpieczyć środki na ten cel - informuje Karol Piernicki.

Straty – jak podaje policja – wstępnie oszacowano na ok. 5 tysięcy złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl