kasa polski ład

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Grudziądz złożył wnioski w Polskim Ładzie

Kasa na inwestycje

Grudziądz szuka pieniędzy w Polskim Ładzie. Głównie na remonty dróg

2023-08-03 10:23

Władze Grudziądza złożyły wnioski do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Chodzi o pieniądze, które mają zostać przeznaczone na poprawę dostępności komunikacyjnej i rozbudowę infrastruktury drogowej.

Ratusz poinformował o dwóch wnioskach. Pierwszy dotyczy poprawy dostępności komunikacyjnej istniejących terenów inwestycyjnych poprzez przebudowę układu drogowego stref przemysłowych Mniszek i Rządz.

W ramach przedsięwzięcia wykonane zostaną nowe warstwy konstrukcyjne jezdni dostosowane pod aktualnie panujące natężenie ruchu i ciężar poruszających się pojazdów. Powstaną również nowe miejsca postojowe dla samochodów osobowych i ciężarowych. Zrewitalizowane zostaną także nawierzchnie chodników - informuje Emilia Augustynowicz z Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

W ramach tego zadania wykonane zostanie także oświetlenie drogowe w technologii LED oraz odwodnienie drogowe.

Przewidywana wartość inwestycji to 60 mln złotych, a wnioskowana kwota dofinansowania 58,8 mln złotych.

Drugi projekt obejmuje przebudowę wybranych skrzyżowań i węzłów wzdłuż trasy średnicowej.

Zabieg ten poprawi skomunikowanie istniejących terenów inwestycyjnych i zakładów przemysłowych. W ramach przedsięwzięcia wykonane zostaną nowe warstwy konstrukcyjne jezdni dostosowane pod aktualnie panujące natężenie ruchu i ciężar poruszających się pojazdów, wybudowane zostaną nowe obiekty inżynieryjne - dodaje przedstawicielka grudziądzkiego ratusza.

W tym przypadku - podobnie jak przy pierwszym projekcie - wykonane zostanie oświetlenie drogowe w technologii LED oraz odwodnienie drogowe.

Przewidywana wartość inwestycji wynosi 150 mln złotych, natomiast kwota wnioskowanych środków 147 mln złotych.

Grudziądz pomijany w "Polskim Ładzie"

Obecna edycja programu "Polski Ład" to szóste rozdanie publicznych środków. Jeśli chodzi o Grudziądz to w poprzednich edycjach udało się pozyskać środki na budowę hali targowej przy ulicy Łyskowskiego, czy też na pierwszy etap budowy dróg osiedlowych na Rządzu.

Były jednak edycja, w których Grudziądz był zupełnie pomijamy i nie otrzymał żadnych środków. Tak było chociażby przy okazji edycji numer pięć. Władze miasta złożyły wówczas 2 wnioski na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 79.380.000,00 zł. Oba zostały odrzucone.

Podobnie było w trzeciej edycji "Polskiego Ładu". Ówcześnie o dofinansowanie mogły ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Grudziądz ponownie złożył 2 wnioski na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 6.605.200,00 zł. Oba także nie zostały wybrane.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Jarosław Gowin: Polski Ład to Frankenstein i kompromitacja rządu