kwesta grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Podsumowanie odbyło się w klubie Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu

Grudziądz. Podsumowanie tegorocznej kwesty na rzecz zabytkowych i zniszczonych grobów

2022-11-03 1:00

Nieco ponad 24 tysiące złotych. Takim wynikiem zakończyła się tegoroczna kwesta na rzecz odnowienia starych i opuszczonych nagrobków. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu oficjalnie podsumowało całą zbiórkę.

Puszki otwarte, pieniądze podliczone. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu podsumowało kolejną kwestę na cmentarzu komunalnym. W tym roku udało się zebrać nieco ponad 24 tysiące złotych. Do zbiórki ponownie przyłączyło się kilkudziesięciu wolontariuszy.

Dopisała nam pogoda. Jesteśmy zadowoleni z liczby wolontariuszy, którzy nas wspierali w tegorocznej zbiórce. Mieszkańcy również bardzo serdecznie do nas podchodzili i chętnie wrzucali pieniądze do puszek - mówi Rafał Heidek z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu.

W tym roku podczas kwesty udało się obsadzić wszystkie bramy prowadzące na nekropolie. Pieniądze do puszki zbierali m.in. politycy, uczniowie szkół, harcerze, czy też społecznicy.

Angażuję się we wszystko, co jest związane z upiększaniem naszego miasta. Ja traktuję to jako przyjemność, że możemy coś zrobić od siebie dla miasta. Myślę, że jakby więcej osób się w to zaangażowało, to byłoby jeszcze piękniej - mówi Aleksandra Szymczyk, która po raz kolejny dołączyła do akcji jako wolontariusz. 

"Wchodzi z przygotowanymi pieniędzmi"

Grudziądzanie ponownie bardzo licznie wsparli kwestę. W wielu przypadkach wolontariusze nie musieli tłumaczyć po co stoją przy niemal każdej bramie cmentarza i na co zbierają pieniądze do puszek.

Mieszkańcy wręcz dziwią się jak nie zadzwonimy puszką. Wchodzą na cmentarz z przygotowanym pieniążkiem. Często tłumaczą się i pokazują przyklejonego aniołka, że już wrzucili. To jest piękne - dodaje Małgorzata Ambrosius-Okońska, która po raz kolejny włączyła się do zbiórki jako wolontariusz. 

Z zebranych środków wyremontowane zostaną trzy nagrobki z cmentarza komunalnego w Parku Miejskim.

Będzie to nagrobek świętej pamięci Stefana Lipińskiego. To 12-letni chłopiec, który zmarł 1933 roku. Drugi to nagrobek Włodzimierza Bobrowskiego, którzy w czasach przedwojennych był bankierem. Trzeci nagrobek należy do Romana Krobskiego, czyli byłego wiceprezydenta Grudziądza - wylicza Rafał Heidek.

W najbliższym czasie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział w Grudziądzu planuje kolejną zbiórkę. Tym razem z okazji Święta Niepodległości 11 listopada przy Cytadeli.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Ratujmy warszawskie Powązki! Kwesta na renowację grobów