sybiracy grudziadz

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu

Wspomnienia

Grudziądz. Pamiętali o pierwszej deportacji Polaków na Sybir

2024-02-09 16:08

Na jutro (10 lutego) przypada 84. rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir. Z tej okazji w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego na Strzemięcinie odbyła się dziś uroczysta msza święta.

Pierwsza wywózka Polaków rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Działania Sowietów wymierzone były w osadników cywilnych i wojskowych, a także pracowników służby ochrony lasów i ich rodzin.

Operacja objęła około 140 tysięcy osób, które rozmieszczone zostały w 115 osiedlach na obszarze 21 republik, krajów i obwodów Związku Sowieckiego, z przewagą tych, w których dominował przemysł leśny. Były to obwody: archangielski, swierdłowski, południowe i zachodnie rejony Komijskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej oraz Kraj Krasnojarski.

We mszy świętej, prócz przedstawicieli lokalnego środowiska Sybiraków z prezes Danutą Kołodziejską na czele, wzięli też udział inni samorządowcy oraz reprezentanci służb mundurowych. Licznie reprezentowana była grudziądzka młodzież.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Kosiniak-Kamysz chce dymisji Janusza Wojciechowskiego!