muzeum grudziadz

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu

Zapowiedź wydarzenia

Dzień Gotyku Ceglanego w Grudziądzu. W muzeum odbędą się wykłady

2023-06-11 14:11

W sobotę (17 czerwca) obchodzony będzie Dzień Gotyku Ceglanego. W Muzeum Handlu Wiślanego przy ulicy Spichrzowej 33-35 odbędą się wykłady. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Pierwszy wykład zaplanowano na godzinę 11. To „Poliptyk Grudziądzki, czyli gotycka opowieść o pewnym dramacie” autorstwa Łukasza Ciemińskiego.

Spotkanie poświęcone historii i ikonografii Poliptyku Grudziądzkiego. Wraz z historykiem sztuki Łukaszem Ciemińskim przyjrzymy się wszystkim kwaterom średniowiecznego dzieła, będącego malarską opowieścią o dziejach zbawienia.

Na godzinę 12:30 zaplanowano drugi wykład. Tym razem pt. „Z jednej gliny ulepione – gotyk ceglany nad Bałtykiem” Pawła Urbanowskiego.

To spotkanie o architekturze gotyckiej państw basenu Morza Bałtyckiego. Rola związków kupieckich w rozwoju cywilizacyjnym tej części Europy jest znacząca a „towarem eksportowym”, którego walory podziwiamy do dziś jest charakterystyczna odmiana gotyku – gotyk ceglany. Wykorzystywany w dziełach architektury sakralnej, ale także w mieszczańskich kamienicach i budynkach użyteczności publicznej stał się znakiem rozpoznawczym nadbałtyckich miast tworząc wyjątkowy kulturowy krajobraz. 

Dzień Gotyku Ceglanego - bchodzony co roku w trzecią sobotę czerwca, zwraca uwagę na dziedzictwo kulturowe gotyku ceglanego. Okazją do obchodów 1. Dnia Gotyku Ceglanego w 2018 r. był Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, który obchodzono w całej Europie pod hasłem „Sharing Heritage”. W Niemczech, Danii i Polsce Dzień Gotyku Ceglanego realizowany jest dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli ochrony zabytków, nauki, kościoła, turystyki i administracji; koordynacją imprez zajmuje się Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego.

W jakich miastach obchodzony jest Dzień Gotyku Ceglanego w 2023 roku?

To Bad Doberan, Buxtehude, Chełmno, Chorin, Eberswalde, Frankfurt/Oder, Gdańsk, Greifswald, Grudziądz, Güstrow, Jüterbog, Lübeck, Lüneburg, Malberg (Eifelkreis Bitburg-Prüm), Neubrandenburg, Rostock, Stendal.

gotyk ceglany

i

Autor: Nadesłane / Muzeum w Grudziądzu Dzień Gotyku Ceglanego

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl