teatr grudziadz

i

Autor: Radio Eska Sesja odbędzie się w grudziądzkim teatrze

Miejskie wyróżnienia

Będą kolejne statuetki Flisaka dla zasłużonych grudziądzan. Do kogo powędrują nagrody?

2023-06-11 10:07

W najbliższą środę (14 czerwca) zaplanowano uroczystą Sesję Rady Miejskiej Grudziądza. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Centrum Kultury Teatr. W jej trakcie zostaną wręczone kolejne Nagrody Grudziądzkiego Flisaka.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej rozpocznie się 14 czerwca o godz. 11.00. Poprzedzi ją Msza św. w Bazylice pw. św. Mikołaja o godz.9.15.

Po uroczystym otwarciu i stwierdzeniu quorum będzie miało miejsce wystąpienie prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego oraz wręczenie Nagród Grudziądzkiego Flisaka. Do kogo trafią tym razem?

Danuta Kołodziejska jest prezesem Koła Związku Sybiraków w Grudziądzu. Od lat popularyzuje wiedzę historyczną oraz krzewi postawy patriotyczne, szczególnie wśród młodzieży. Jej życiorys stanowi wymowne świadectwo polskich losów, od syberyjskich łagrów, przez Kazachstan i Uzbekistan aż po Iran i Afrykę Wschodnią.

Krystyna Grabowska jest Honorową Prezes Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych im. ks. Biskupa Jana Chrapka. To osoba, która jest przykładem zaangażowania na rzecz słabych i pokrzywdzonych. Dzięki jej poświęceniu i zaangażowaniu wiele z nich otrzymuje niezbędną pomoc na niejednej płaszczyźnie. Wielkim osiągnięciem Centrum Rehabilitacji jest stworzenie przestrzeni dla artystycznej ekspresji takich osób w ramach Ogólnopolskich Przeglądów Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych (OPTAN).

Zbigniew Tucholski jest właścicielem rodzinnej firmy ślusarskiej. Związki jego przodków z Grudziądzem sięgają 1806 roku. To także lokalny patriota, darzący ojczystą ziemię (w tym tę najbliższą, grudziądzką) szczerą miłością, jak również oddany miłośnik historii i kolekcjoner.

Ryszard Szczepański to w pewnym sensie współsprawca olimpijskich sukcesów Bronisława Malinowskiego. To wybitny zawodnik i szkoleniowiec, który całe bez mała życie poświęcił lekkoatletyce. Jako zawodnik bywał w różnych miejscach na świecie i gdziekolwiek udało mu się zawitać, tam wszędzie z dumą przyznawał się do swoich grudziądzkich korzeni.

Henryk Wichrowski to wieloletni prezes Klubu Wioślarskiego „Wisła”. To on jest w znaczącej mierze ojcem sukcesu naszej Olimpijki Marty Wieliczko. To wybitny działacz sportowy, a zarazem człowiek instytucja, na którego oczach i za którego przyczyną na przestrzeni wielu dekad Grudziądz (zwłaszcza ten sportowy) zmieniał swoje oblicze.

Nagroda Grudziądzkiego Flisaka symbolizuje trudną, wytężoną pracę. Jest ona dedykowana osobom, instytucjom i przedsiębiorstwom, które przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta. Wachlarz tych, którzy mogą być jej laureatami jest bardzo szeroki. Przyznawana będzie maksymalnie pięciokrotnie w ciągu roku – mówi prezydent Maciej Glamowski.

nagrody flisak

i

Autor: Łukasz Piekarski Tak wygląda nagroda Grudziądzkiego Flisaka

Autorką statuetki jest pani Paulina Kaczor-Paczkowska, córka grudziądzkiego artysty, Ryszarda Kaczora, który przed laty stworzył symboliczny pomnik grudziądzkiego flisaka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl